Bon na dekoder – nowe wsparcie od rządu

W 2022 roku ponad 2 mln gospodarstw domowych będzie mogło liczyć na otrzymanie bonu w wysokości 100 zł na zakup dekodera, który umożliwi odbieranie telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

 

W związku z decyzją Komisji Europejskiej wymagane jest uwolnienie pewnych częstotliwości na potrzeby szybkiego internetu. Obecny system DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowocześniejszym DVB-T2/HEVC. Doprowadzi to jednak do tego, że wiele domów straci dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowym pomysłem rządu jest wprowadzenie bonów w wysokości 100 złotych dla najuboższych osób z przeznaczeniem na zakup nowego dekodera do telewizora, dzięki któremu będzie możliwość oglądania naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. Bon będzie można odebrać drogą elektroniczną lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 

Rząd na realizację tego programu chce przeznaczyć ponad 200 mln złotych. Projekt w trybie pilnym trafił już do sejmu. Telewizory będą „gasnąć” od 28 marca 2022 roku w województwie dolnośląskim i lubuskim, od 25 kwietnia w kujawsko – pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, a od 23 maja 2022 roku w województwie łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim. Na końcu, bo od 27 czerwca sygnał zaniknie dla województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego.

 

Jak otrzymać bon?

Po wypełnieniu wniosku wygenerowany kod zostanie przysłany na adres e-mail lub jako wydruk, gdy o dofinansowanie będziemy się starać w placówce pocztowej. Bon będzie można zrealizować w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także poprzez internetowe platformy sprzedażowe do końca roku.

Obecnie koszt dekodera wynosi około 99 złotych, zatem po otrzymaniu bonu, zakup będzie bezkosztowy dla najuboższych mieszkańców kraju. Dodatkowo rząd zapewnił, że dane, które pozyska podczas sporządzania wniosku nie zostaną wykorzystane do ukarania osób, które nie wnoszą opłat za abonament RTV.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

W żadnym domu nie może przecież zabraknąć TVP Info….

kasia
kasia
2 lat temu

A skąd TVN będzie odbierał, przecież to wiarygodna stacja

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

W tym bonie chodzi o abonament RTV. Przecież ma być on realizowany przez Pocztę, dzięki temu będą wiedzieć komu wystawiać kary za brak opłaty. A jest ona 30 krotnością opłaty miesięcznej.

Czadomen
Czadomen
2 lat temu
Reply to  Mariusz

Dokładnie, ale ciemny naród rzuci się na 100+ tak samo jak na inne plusy.

Maxx
Maxx
2 lat temu

Zmiana z dvb-t na dvb-t2, to bardzo dobry powód żeby przestać oglądać telewizję. Próba znalezienia wartościowego programu, wygląda jak szukanie połkniętej przez dziecko monety w nocniku.

Zenek
Zenek
2 lat temu

Czekam aż będzie talon na balon…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Zenek

Przed wyborami nie takie rzeczy będą rozdawać.

Boguś
Boguś
2 lat temu

Odbierając dekoder podpiszesz umowę. Proste a potem płać abonament. Nie ma za darmo