Bogate. Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Mickiewicza

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W powiecie przasnyskim akcję zorganizowała już m.in. Gminna Biblioteka Publiczna w Bogatem.

 

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania – w 2022 r. Polacy wspólnie czytają „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Do akcji tradycyjnie przyłączyła się Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Narzymskiego w Bogatem. W piątek, 2 września wybrane ze zbioru utwory czytali: Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, seniorzy, młodzież i bibliotekarze.

 

Akcję Narodowego Czytania zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Czwartą edycję akcji w 2015 objęła swoim patronatem para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Od początku trwania akcji, zgodnie ze specyfiką realizacji tego przedsięwzięcia, w przypadku dłuższych utworów powieściowych Kancelaria Prezydenta RP zamawia u wybitnych znawców literatury adaptację lektury.

 

Adaptacja powstaje przede wszystkim na potrzeby warszawskiej odsłony akcji w Ogrodzie Saskim, a także z myślą o jej wykorzystaniu przez organizatorów z całej Polski i zagranicy, w celu umożliwienia przeprowadzenia Narodowego Czytania w ciągu jednego dnia. Podczas trwania akcji tekst adaptacji ma wyłącznie charakter towarzyszący oraz pomocniczy.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments