Biskupi przypominają o dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej.

Mirosław Milewski, wikariusz generalny Diecezji Płockiej w związku ze zwiększającą się gwałtownie liczbą zakażeń koronawirusem przypomniał o obowiązującej dyspensie od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej niedzielnej.

 

 – Przypominam, że zgodnie z dekretem Biskupa Płockiego z dnia 28 maja 2020 roku (Nr 1117/2020), w związku z trwającą pandemią COVID-19, wciąż obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach obowiązujących zasad sanitarnych – poinformował 16 października.

Tym samym odpowiedział na apel Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który wystosował komunikat do wszystkich diecezji.

– Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7m2 w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń  – czytamy w komunikacie.

– Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych rodaków. Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji. Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem – zaapelował.

Zwrócił się również z prośbą do wiernych o trwanie w modlitwie, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych.

– Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej – napisał.

Nowe obostrzenia, które weszły w życie, w sobotę 17 października skutkują również tym, że jutro w czasie nabożeństw nie odbędzie cię coroczne liczenie wiernych. „W trosce o zdrowie i życie wiernych, w kontekście ogłoszonych wczoraj wieczorem kolejnych obostrzeń epidemicznych dotyczących również zgromadzeń liturgicznych, planowane na najbliższą niedzielę liczenie wiernych nie odbędzie się”.

Liczenie wiernych we wszystkich kościołach odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W tym roku miało mieć miejsce w najbliższą niedzielę, 18 października.

 

ren


 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga mama
Aga mama
3 lat temu

A co z dziećmi ktore muszą chodzić codziennie na różaniec żeby mogły przystąpić do bierzmowania ktoś powinien podjąć odpowiednie decyzje w tej sprawie

Qwer
Qwer
3 lat temu
odpowiada  Aga mama

I co z dziećmi które muszą chodzić do kościoła bo maja komunie

Syn Zenka
Syn Zenka
3 lat temu

A od kiedy to jest obowiązek chodzenia do kościoła?

Mati
Mati
3 lat temu

Obowiązek? Myślałem, że jako człowiek mam rozum i wolną wolę

Oldman
Oldman
3 lat temu

Obowiązek był zawsze. Wierzący – praktykujący. Wierzący – niepraktykujący to już grzech. Natomiast obowiązku wiary nie ma, przyjmowania sakramentów itd.

Zygmunt
Zygmunt
3 lat temu

Dyspensę to on może dać ale księdzu i ewentualnie kościelnemu i organiście bo oni tam pracują a reszta ma wolny wybór i idzie tam na własne ryzyko.

Last edited 3 lat temu by Zygmunt
Ait
Ait
3 lat temu

Teraz na kościół psioczycie a po śmierci wszyscy się tam pchają. Jeśli jesteście nie wierzący od pieprzcie się od tych co wierzą i praktykują. Nikt nie musi na siłę chrzcić dzieci, przystępować do komunni, bierzmowania, brać ślubu w kościele i być pochowanym z udziałem księdza.

Last edited 3 lat temu by Ait