Bieg Pamięci w 80. rocznicę mordu w Krzynowłodze Małej

W 80. rocznicę mordu w Krzynowłodze Małej społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wraz z władzami i mieszkańcami gminy wzięła udział w Biegu Pamięci.

 

Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krzynowłodze Małej zaprosiła zarówno uczniów, jak i dorosłych do wzięcia udziału w Biegu Pamięci w 80. rocznicę mordu w Krzynowłodze Małej. Bieg odbył się 30 kwietnia 2024 roku. Trasa biegu ciągnęła się od kościoła do Pomnika 40 Pomordowanych. Jej długość to 600 metrów.

Udział w biegu Pamięci wzięło około 200 osób. Byli to mieszkańcy gminy Krzynowłoga Mała.

Mord w Krzynowłodze Małej

Grupa partyzantów „Toporka” zabiła 2 żandarmów niemieckich, za co hitlerowcy po ciężkich i zarazem bardzo okrutnych przesłuchaniach, zastosowali odpowiedzialność zbiorową, aby w ten sposób zastraszyć ludność polską. Wzięli z okolicznych wiosek leżących na terenie gminy 50 zakładników i przez 2 tygodnie przetrzymywali ich w podziemiach kościoła.

2 maja 1944 r. Niemcy zwolnili 10 osób, a pozostałych 40 wozami wywieźli na obrzeża Krzynowłogi i tam grupami po 10 pluton egzekucyjny gestapo rozstrzeliwał zakładników. Wrogowie zmusili okolicznych mieszkańców, w tym także niektórych członków rodzin zabijanych, do kopania mogiły, a potem do przyglądania się samej egzekucji.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments