Bezimienny skwer nieopodal Klasztoru Ojców Pasjonistów w Przasnyszu zyskał swoją nazwę

„Skwer Pasjonistów Męczenników Obozu Koncentracyjnego w Działdowie” – to nazwa, którą już wkrótce będzie nosił dotychczas bezimienny zielony teren, położony w Przasnyszu pomiędzy ulicami 3 Maja i Ojca Bernarda Kryszkiewicza, nieopodal klasztoru Ojców Pasjonistów.

 

Zakończona tragicznie historia zakonników internowanych w obozie w Działdowie jest mieszkańcom Przasnysza mało znana. Podczas okupacji klasztor był zajęty przez wojska okupanta, które pozostawiły im do dyspozycji jedynie refektarz i mały pokoik przy zakrystii. Niedługo jednak udało im się ostać w klasztornych murach, ponieważ wkrótce zostali wyrzuceni pod pretekstem zamienienia klasztoru w szpital dla rannych żołnierzy niemieckich. Na usilne prośby ojców, pozwolono dwóm z nich zamieszkać w pokoiku przy zakrystii celem obsługiwania kościoła, a reszta znalazła schronienie w kapelani u sióstr Kapucynek. 2 kwietnia 1941 r. w nocy do klasztoru kapucynek i przyległej kapelani wtargnęli pijani żołnierze gestapo. Aresztowano zarówno siostry jak i przebywających tam ojców i kilkoro świeckich. Zakonnicy i zakonnice zostali osadzeni w obozie „Soldau” – Działdowo.

O. Sylwiusz Pajewski – przełożony wspólnoty w Przasnyszu, o. Józef Rosiński, o. Czesław Załoga, o. Laurenty Bugaj, br. Leonard Kuskowski i br. Tadeusz Siwowski po pięciu miesiącach niewoli zakończyli życie męczeńską śmiercią, najprawdopodobniej 5 sierpnia 1941 r. w Lesie Bałuckim koło Działdowa, dołączając do zakatowanego kilka dni wcześniej br. Antoniego Glinki.

 

O upamiętnianie tych tragicznych wydarzeń postanowiło zadbać Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, które skierowało do radnych wniosek o nadanie nazwy „Skwer Pasjonistów Męczenników Obozu Koncentracyjnego w Działdowie”. Propozycja została jednogłośnie zatwierdzona uchwałą Rady Miejskiej w Przasnyszu, podjętą w poniedziałek 26 maja br.

 

Pasjoniści są w Polsce i w Przasnyszu już 100 lat

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „Kościół i klasztor w okresie 20-lecia międzywojennego był przez Zgromadzenie odbudowany ze zniszczeń wojennych I Wojny światowej. W czasie II Wojny Światowej część zakonników została wywieziona do obozu w Działdowie i tam ich zamordowano. Niemcy kościół zmienili na spichlerz, a budynki klasztorne zostały przeznaczone na szpital – więzienie. Po wojnie pasjoniści powrócili do Przasnysza i do dziś służą społeczności lokalnej”.

Jak podkreślono, nadanie skwerowi nazwy „Skwer Pasjonistów Męczenników Obozu Koncentracyjnego w Działdowie” upamiętni przybycie zakonników Zgromadzenia Męki Pańskiej do Polski, których potocznie nazywa się pasjonistami.

 

Podczas sesji, bezpośrednio po podjęciu uchwały, głos zabrał proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu o. mgr Wiesław Wiśniewski, CP, który wspomniał, że pasjoniści podjęli kroki aby biskup płocki wystąpił do Stolicy Apostolskiej, aby wynieść męczenników do chwały ołtarzy. Jak podkreślił, uhonorowanie zakonników ma być mementem dla przyszłych pokoleń, mającym sprawić, że podobna historia nigdy więcej nie będzie miała miejsca.

Nadanie nazwy skwerowi to jednak nie wszystko, bowiem 17 czerwca br. na skwerze zostanie odsłonięta poświęcona zamordowanym pasjonistom tablica, która stanie dzięki staraniom prezesa TPZP Huberta Dębego. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 w kościele farnym, następnie nastąpi przemarsz do kościoła Ojców, gdzie odbędzie się msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji płockiej, upamiętniająca 100-lecie przybycia pasjonistów do Przasnysza i do Polski.

 

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek Prusinowski
Jacek Prusinowski
3 miesięcy temu

Powinien być plac imienia Waldemara Pycla, który to zawsze w tym miejscu wyprowadzał psa.