Bezdomność – wybór czy konieczność ?

Klasa II D z Publicznego Gimnazjum w Przasnyszu pod kierownictwem nauczycielki Marty Kluczyk oraz Aldony Soszyńskiej jest laureatem siódmej edycji konkursu wydawnictwa Nowa Ewa. Projekt tej klasy pokonał w głosowaniu ponad 600 konkurencyjnych projektów szkół w całej Polsce.

 

Powszechnie okres gimnazjalny w edukacji młodego człowieka kojarzony jest z egoizmem, grubiaństwem i brakiem wrażliwości społecznej. Mówi się, że z gimnazjalistów trudno jest wykrzesać coś dobrego, że potrzeba buntu bierze u nich górę nad innymi emocjami, że skupieni na sobie nie widzą nic poza czubkiem własnego nosa. Nie zrobią nic jeśli im się to nie opłaca. Zaobserwowana na miejskim skwerze scena bezinteresownej pomocy bezdomnemu udzielonej przez ucznia przasnyskiego gimnazjum stała się przyczynkiem dla tematu projektu.

Realizacja projektu ma pomóc w odpowiedzi na pytanie ile jest prawdy w stereotypowym myśleniu o współczesnych nastolatkach. Czy tych młodych ludzi stać na empatię i bezinteresowność. Czy zainteresuje ich temat tak im daleki jak bezdomność?

Autorzy projektu próbują dowiedzieć się jak wielkim problemem społecznym jest bezdomność, w jakim stopniu wynika z życiowej konieczności, a w jakim z wyboru? Jak radzą sobie z problemem bezdomności instytucje państwowe i samorządowe, co mogą zrobić i jak reagować zwykli obywatele? I jak ich zachęcić do pomocy?

 

Cel projektu:

  •  Szerzenie wśród uczniów świadomości o sytuacji ludzi bezdomnych w naszym mieście i w Polsce

Zrealizowane dotychczas elementy projektu:

  • Zbiórka koców na potrzeby schroniska dla osób bezdomnych i najuboższych
  • Zbiórka zabawek i książek dla Domu Samotnej Matki z Dzieckiem w Ustroniu
  • Wizyta w Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot w Turowie
  • Stworzenie prezentacji multimedialnej w formie reportażu z podjętych działań.
  • Nagranie teledysku dokumentującego naszą półroczną pracę. Do nagrania teledysku wykorzystaliśmy muzykę rapera Zeusa ( Zeus, właściwie Kamil Rutkowski – polski wokalista i producent muzyczny). Należy dodać że Zeus poproszony o zgodę na wykorzystanie w projekcie piosenki swojego autorstwa, nie tylko takowej udzielił ale także przesłał nam filmik z wyrazami uznania dla naszej pracy i zainteresowania tematem.

To już druga wygrana przasnyskiego gimnazjum ( dwa lata temu – jeden z 10-ciu najlepszych projektów decyzją jury konkursu (nie z głosowania) – temat dotyczył krwiodawstwa)

Serdeczne podziękowania dla p. Jana Kocięckiego za pomoc w wysłaniu darów do Ustronia

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments