Będzie jaśniej i oszczędniej – trwa wymiana oświetlenia na terenie gminy Przasnysz

Samorząd Gminy Przasnysz rozpoczął modernizację oświetlenia ulicznego. W pierwszych miejscowościach zakończono już wymianę opraw na energooszczędne typu LED. Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „MADO” Andrzej Mróz z Kosowa Lackiego.

 

Zadanie obejmuje wymianę 933 opraw ulicznych i parkowych na oprawy oświetleniowe zewnętrzne typu LED, wyposażone w aktywny układ redukcji mocy o różnych parametrach w zależności od potrzeb i usytuowania oświetlenia. Gmina Przasnysz otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 2 052 975,19 zł, które pokryje znaczną część kosztów inwestycji.

Wartość prac budowlanych wyceniono na 2 653 409,31 zł, co oznacza, że samorząd musi dołożyć ponad 600 tys. zł.

 

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 31 sierpnia 2023 roku.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ciechan
Ciechan
17 dni temu

zawsze mnie nurtuje (bo tej info nigdy nie podają) w JAKIM czasie są oszczędności na zużyciu prądu? Wydamy 2.6 miliona na 933 oprawy (2800zł na jedną). Ile kwh/miesiac średnio zużywa lampa sodowa a ile led? po ilu latach inwestycja się zwraca? czy podobnie jak panele po 20 kiedy trzeba wymienić na nowe? tu dodam mit 'trwałości’ led, w domu do oświetlenia kuchni – 2 led w ciągu pół roku, stara żarnikowa ok roku natomiast świetlówka wyładowcza ok 3 lata…..

miki
miki
17 dni temu
Reply to  Ciechan

ściema totalna:

  1. lampy LED świecą słabiej, będzie ciemniej
  2. żywotność lampLED jest duzo krótsza niż sodowych
  3. nigdy to się zwrócri – jedna wielka ściema, wyrzucone pieniądze w błoto
  4. pseudoekologia i pseudo oszczędzanie
Nieznamsie
Nieznamsie
16 dni temu
Reply to  miki

Lampy LED świecą światłem bardziej białym, a wręcz niebieskim, w którym ludzkie oko dostrzega więcej szczegółów, niż w żółtym. LEDy faktycznie często mają niższe natężenie światła, bo po prostu można sobie na tym pozwolić zachowując jednocześnie ten sam lub nawet wyższy poziom rozpoznawania detali. Światło niebieskie jest też bardziej pobudzające, stąd wskazane na drogach szybkiego ruchu – mniej przypadków zasypiania za kierownicą. W mieście jest to raczej do pominięcia. Lampy sodowe mimo że stare, to wcale nie mają tak wielkiego poboru mocy, jak mogłoby się wydawać. To technologia dość dopracowana i ekonomiczna, więc wymiana na LEDy nie zawsze ma sens,… Czytaj więcej »

Haniai
Haniai
17 dni temu

Ciekawe które wioski z terenu gminy?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
17 dni temu

Z tymi ledami to jak z opakowaniami plastikowymi.Takie ładne, amerykańskie a tak naprawdę to do dupy