Będzie aktywniej w Lesznie i Obrębie

Gmina Przasnysz konsekwentnie realizuje program aktywizacji poszczególnych środowisk lokalnych skupionych wokół największych miejscowości gminnych. Kolejnym ogniwem w tym łańcuchu podjętych prac jest utworzenie świetlic wiejskich na bazie dawnych remiz strażackich w Lesznie i Obrębie.

Zarówno w jednej, jak i w drugiej wsi znajdują się remizy strażackie, które służyły głównie członkom OSP. Aby jednak oba te budynki uczynić bardziej funkcjonalnymi, władze gminne zdecydowały się na kompleksową przebudowę obu lokali. Dzięki temu społeczność każdego z sołectw zyska zupełnie nowe miejsce mające służyć integracji i zwiększaniu aktywności lokalnej.

Projekt w Lesznie jest kontynuacją działań, które udało się zapoczątkować już w ubiegłym roku. W 2012 roku zakupiono m.in. scenę mobilną dla OSP, która teraz z powodzeniem jest wykorzystywana do wielu imprez plenerowych w całej gminie. Ten rok z kolei jest przeznaczony na prace infrastrukturalne. Do końca października wyłoniona w przetargu firma ma przeprowadzić generalny remont remizy i przekształcić ją w pełnoprawną świetlicę wiejską. Budynek zostanie znacząco rozbudowany, a sama część już istniejąca będzie zupełnie odnowiona. Autorzy projektu przewidzieli m.in. wymianę dachu, okien, drzwi, położenie nowych podłóg, wymianę instalacji wodnej itd. Sala będzie wyposażona też w centralne ogrzewanie. Dzięki temu remiza stanie otworem dla chętnych przez 365 dni w roku.

Podobnie rzecz się ma z budynkiem remizy w Obrębie. Tu również lokal zostanie znacząco rozbudowany, a istniejąca część będzie poddana gruntownemu remontowi. Dodatkowo jednak obok remizy stanie niewielki plac zabaw, który zostanie przeznaczony przede wszystkim dla najmłodszych mieszkańców tego sołectwa. Pozwoli to na korzystanie ze świetlicy przez całe rodziny – równie dobrze będą tu mogli spotykać się np. seniorzy, jak i uczniowie, którzy będą tu chcieli odpocząć po zajęciach szkolnych.

Zarówno jeden, jak i drugi projekt jest dofinansowany w znacznej części z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wartość pierwszej z inwestycji ustalono po przetargu na kwotę 614 100,64 zł; poziom dofinansowania z UE w ramach programu „Odnowa i rozwój wsi” wyniesie 75% kosztów kwalifikowalnych. Druga rozbudowa będzie łącznie kosztować 659 533,49 zł (poziom dofinansowania z PROW to 80% kosztów kwalifikowalnych).

W kolejnych miesiącach będziemy sukcesywnie informować o postępach prac budowlanych przy obu remizach.


Urząd Gminy Przasnysz


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments