Będą dopłaty do wszystkich paliw? Trwają prace nad kolejnymi inicjatywami

Trwają prace nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen. Wśród nich jest przyznanie dodatku na inne paliwa niż węgiel – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

 

„Na pewno będzie to dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna” – zdradza rozmówca gazety.

Z ustaleń wynika, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest rozważane przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni. „Chodzi o jakąś formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może być gotowy jeszcze w sierpniu. Jeden z rozmówców dodaje, że kwestia ta może być wstępnie omówiona już na jutrzejszym posiedzeniu rządu. Byłaby to kolejna forma pomocy dla ciepłowni, bo ustawa o dodatku węglowym wprowadziła dla nich specjalną linię kredytową w Banku Gospodarstwa Krajowego wartą do 20 mln zł na jeden podmiot” – czytamy.

 

„Trzecią ścieżką wsparcia ma być objęcie tarczą anty inflacyjną pelletu, oleju opałowego i węgla. Oznaczałoby to obniżenie stawek VAT, choć nie wiadomo jeszcze, o ile i na jakie kategorie opału. Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza” – podaje dziennik.

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jamal
Jamal
10 dni temu

Rząd robi wszystko by pokazać że „daje”, „pomaga” ale jednocześnie by nie pomóc. Tak jak miało to miejsce z ceną „996zł za tonę węgla” – „Rząd chciał pomóc ale źli przedsiębiorcy nie chcieli sprzedawać ludziom węgla taniej niż sami kupują”. 1-go listopada sezon grzewczy trwa w najlepsze i każdy kto myśli rozsądnie (szczególnie w obecnej sytuacji gdy brakuje opału na rynku) ma ten opał zakupiony, a nie czeka na rządowe obniżki.