
Baza rodzin Szlachetnej Paczki otwarta. Jak można pomóc osobom z powiatu przasnyskiego?
Szlachetna Paczka już od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym. Dociera do biedy ukrytej, której nie zauważamy na co dzień, która jest niezawiniona. Często pojawia się w Rodzinie w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy choroby, a nawet trudno dostępnego i słabo skomunikowanego miejsca zamieszkania utrudniającego podjęcie pracy.
W ostatnich dniach na stronie Szlachetnej Paczki ponownie otwarto bazę rodzin czyli tysiące historii potrzebujących, do których w ostatnich tygodniach dotarli Wolontariusze.
Wśród osób, których życie można odmienić są mieszkańcy powiatu przasnyskiego:
Pan Stanisław ma 75 lat. Każdego dnia przychodzi do niego opiekunka, ponieważ jest samotny i potrzebuje wsparcia ze względu na swoje zdrowie. Ma nadciśnienie, niewydolność nerek i niedokrwienie nóg, co znacząco utrudnia mu codzienne życie. Od kilku lat nie jest w stanie wychodzić na dwór i musi polegać na opiece opiekunki. Pomimo swoich chorób i wielu przeszkód, pan Stanisław nie poddaje się. Jest uśmiechniętym człowiekiem, który emanuje pozytywną energią. Nadal ma wiarę, że kiedyś będzie mógł wyjść sam na dwór bez problemów. Trzy kluczowe potrzeby: łózko, środki czystości, żywność.
Pani Marzena jest w trakcie rozwodu i samotnie opiekuje się trójką dzieci: 16-letnią Kingą, 13-letnim Andrzejem i 8-letnią Laurą. Podjęła decyzję o rozwodzie, ponieważ jej mąż zaczął nadużywać alkoholu a z prac dorywczych bardzo rzadko wspierał utrzymanie rodziny. Wszystkie obowiązki wychowawcze spadły na nią. Pani Marzena mieszka w starym domu, w którym są bardzo skromne warunki mieszkaniowe. Wraz z dziećmi zajmują trzy pokoje z kuchnią. Dom wymaga gruntownego remontu, na który rodziny nie stać. Pani Marzena jest osobą z niepełnosprawnością od urodzenia. Nie pracuje. Dzieci chodzą do szkoły. W domu panuje bardzo ciepła, rodzinna atmosfera. 3 kluczowe potrzeby: żywność trwała, odzież, lodówka z zamrażarką.
Pani Ania z rodziną. Pani Anna jest bardzo skromna zajmuje się domem. Pan Adam pracuje dorywczo jako pomocnik w gospodarstwie. Córka Kasia zdała maturę. Zaocznie studiuje i dorywczo pracuje w handlu. Michał uczęszcza do szkoły podstawowej, uwielbia czytać książki i interesuje się rysunkiem. Miłosz jest bardzo rezolutnym przedszkolakiem, lubi rysować i układać klocki. Trzy kluczowe potrzeby: żywność trwała, środki czystości, mikser.
Pan Mieczysław ma 63 lata. Nigdy nie założył rodziny. Mieszka sam w małym drewnianym domu bez dostępu do bieżącej wody. Na podwórku jest studnia z której pozyskuje wodę. Przed laty pan Mieczysław nie miał problemu z podjęciem pracy. Po cięciach etatów w fabryce, zaczął pracować na budowach, dorabiał w okolicznych gospodarstwach. Do ciężkiej sytuacji doprowadziła przewlekła choroba (POCHP- przewlekła oburatacyjna choroba płuc) oraz wypadek w wyniku którego doznał urazu lewego kolana. Skutki odczuwa do dziś, w kolanie czasami zbiera się płyn, nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym odczuwa ból. 3 kluczowe potrzeby: żywność, odzież i obuwie, palnik elektryczny(kuchenka nastawna).
Pani Anna – samotna mama siódemki dzieci. Najstarsza córka już się usamodzielniła i studiuje. Kobieta, aby zapewnić godne i spokojne życie, rozwiodła się z mężem, który nadużywał alkoholu i wszczynał awantury. Mąż nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, więc rodzina ma bardzo ciężką sytuację finansową. Czworo z rodzeństwa, to dzieci poniżej 10 roku życia. Rozwodząc się, wierzyła, że sama da radę, każdego dnia walczy, ale bywają też takie dni, że czasem jest bardzo zmęczona. Nie spodziewała się, że koszty życia pójdą tak bardzo w górę, wszystko zdrożało, ceny opłat za media i żywność powodują, że czasem sama nie je, żeby tylko dzieci miały ciepły posiłek. Nie zawsze ma środki na zakup opału, zdarza się, że muszą dogrzewać się grzejnikiem elektrycznym. Mama stara się zapewnić im godne warunki mieszkaniowe. Mimo wielu obowiązków domowych dla każdego z dzieci znajduje czas. Planuje podjęcie pracy, gdy tylko 2,5 letni Wojciech pójdzie do przedszkola. Niestety pani Magdalena nie może liczyć na pomoc ze strony dalszej rodziny. 3 kluczowe potrzeby: pralka, środki czystości, żywność.
Pan Paweł ma 39 lat. Od około piętnastu lat zmaga z zapaleniem szpiku kostnego. W wyniku choroby utracił prawą nogę. Dziś porusza się przy pomocy protezy. Stan zdrowia w ostatnim czasie pogorszył się, grozi mu kolejna amputacja. Jest na rencie i w przeszłości zdarzało się, że pomagał w drobnych remontach domowych u znajomych i rodziny za przysłowiową, kromkę chleba. Wcześniej pracował i był samodzielny. Obecnie korzysta z pomocy siostry oraz ludzi dobrej woli. Jest pozytywnie nastawionym człowiekiem. Nie poddaje się chorobie. A nawet stara się pomagać innym. Bardzo lubi gotować. Przygotowuje dania na aukcje charytatywne, by wspierać innych w potrzebie. Własnymi siłami próbuje odświeżyć kuchnię, niestety stary dom po rodzicach, dawno za sobą ma lata świetności. Robi to powoli, minimalnymi kosztami, stara się też dostosować ją dla osoby z niepełnosprawnością. 3 kluczowe potrzeby: meble kuchenne, żywność, środki czystości.
ren
Proszę o informację kto koordynuje Szlachetną Paczkę na terenie powiatu.Przasnyskiego?
Liderem w tym roku jest Bartek Bartnikowski.
Mam też osobę z gminy jednorozec samotną 86 łatkę,z kim się skontaktować aby pomóc tej samotnej osobie proszę o nr. Tel dziękuję
Zapraszam do kontaktu
573-097-065
Dzięki bardzo odezwę się, ta pani naprawdę potrzebuje pomocy
Dziękuję,