Barbara Nowacka: jedna godzina lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r.

Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r. – poinformowała we wtorek w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka.

 

Minister Edukacji Narodowej, Barbara Nowacka stwierdziła, że niedługo pojawi się rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które umożliwi organizowanie lekcji w grupie międzyklasowej. „Jeżeli w klasie 6a jest 10 osób, (które chodzą na religię), a w klasie 6b jest osób 8, to mogą być połączeni do jednej grupy” – wyjaśniła.

Nowacka poinformowała także, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczy godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo. Podkreśliła, że w tym wymiarze godzin lekcje odbywać się będą od 1 września 2025 r.

Stwierdziła, że widzi wartość „edukacji w obszarze religii”. „W Europie Kościół Rzymskokatolicki jest podwaliną i religia chrześcijańska jest podwaliną pod naszą kulturę. Nie zrozumiemy literatury, historii bez zrozumienia roli Kościoła, która jest historycznie bardzo istotna (…) Ale naprawdę, jedna godzina religii jest tym, co szkoła może dawać, natomiast jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę Kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał” – stwierdziła.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gość31
gość31
1 miesiąc temu

W ogóle te lekcje nie powinny się nazywać religia, tylko Katolicka Katecheza. Nigdy na nich przez wszystkie lata edukacji nie nauczyłam się nic o religii.

Dorota
Dorota
1 miesiąc temu

Dobra propozycja, przecież w szkolach Wiejskich klasy są mało liczne, więc sluszne jest łączenie oddziałów

Monika
Monika
1 miesiąc temu

Bardzo dobra decyzja 👏

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Jedyna dopuszczalna decyzji to całkowite usunięcie religii ze szkół. Każda inna jest sprzeczna z wolnością, a jeśli już to program tego przedmiotu powinien obejmować naukę o wszystkich wyznaniach świata, wtedy była by to nauka o religii a tak to jest tylko narzucanie nauki katolickiej.

Daria
Daria
1 miesiąc temu

Religie są stworzone do sterowania ludźmi