Bank powinien rozliczyć się z klientem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego.

Kredytobiorcy odzyskają co najmniej 1,5 mld złotych. 14 największych banków stosuje zwrot pobranych części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego z zastosowaniem metody liniowej, postulowanej przez prezesa UOKiK.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w 2016 r. wydał stanowisko, zgodnie z którym instytucja finansowa powinna rozliczyć się z klientem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Co więcej, we wrześniu 2019 r., interpretację tę potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Odbyłem wiele spotkań z branżą finansową, podczas których mówiłem o tym, że przy obliczaniu zwrotu powinno się stosować metodę liniową, która jest zrozumiała dla konsumentów, przejrzysta i sprawiedliwa. Takie stanowisko przekazałem bankom i firmom pożyczkowym w toku prowadzonych działań. Branża przyjęła postulowaną przez Urząd liniową metodę rozliczeń. Konsumentów zachęcam do składania reklamacji, aby jak najszybciej odzyskać pieniądze – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Zgodnie z promowaną przez Urząd liniową metodą zwrotu środków, korzystną dla konsumentów, szacowana wartość zwrotu z sektora do konsumentów wyniesie co najmniej 1,5 mld złotych.

 

Orientacyjną kwotę zwrotu można policzyć na kalkulatorze UOKiK, dostępnym na stronie finanse.uokik.gov.pl


 

Źródło UOKiK
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiera
Wiera
3 lat temu

Wszystko pięknie tylko Citi bank jest ponad te „ustalenia” . Stanowisko banku na zasadzie nie bo nie. Czyli kolejny przykład bezprawia. Niby sa wyroki w tym TSUE ale bank robi co chce i jest bezkarny. A klient może się sądzić i juz po 7 latach może wygrać. Gratuluję takiego nadzoru nad bankami i ochrony konsumentów. Brawo.

Dorota
Dorota
3 lat temu

Podobnie BNP Paribas, nie pomogła nawet interwencja u Rzecznika Finansowego, decyzja dalej na zasadzie nie bo nie. Mało tego, są klienci, którzy odzyskali pieniądze, co sam bank komentuje, że owszem część klientów dostała pieniądze, ale to tylko wybrani.

MARIA
MARIA
3 lat temu

PRZEPISY SĄ ALE W BANKU NIE OBOWIĄZUJĄ spłaciłam kredyt szybko za lodówkę zwrotu szybkości spłaty nie otrzymałam ale po spłaceniu otrzymałam pismo z banku że spłaciłam i drugie pismo że ostatnią ratę powinni mi obniżyć procentowo ale tego nie zrobili i nie zwrócą mi kasy TO JEST ŻART W ICH GUŚCIE