Bądź widoczny na drodze. Noś odblaski!

Policja apeluje  do wszystkich użytkowników dróg, a w sposób szczególny do pieszych i rowerzystów, o to by podczas poruszania się po drogach korzystali z elementów odblaskowych.

 

Pamiętajmy, że na drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim, silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome namalowane na jezdni.  Natomiast sylwetki pieszych i rowerzystów,  dostrzegają w ostatniej chwili. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu to kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej. To czas dany zarówno pieszemu jak i kierującemu na odpowiednią reakcję.

 

Przypominamy, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Natomiast rowerzysta musi wiedzieć, że jego pojazd musi być sprawny oraz wyposażony w odpowiednie oświetlenie z przodu i z tyłu.

Dobrą praktyką zwiększającą nasze bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy jednośladem jest używanie dodatkowych elementów odblaskowych, na przykład opasek czy kamizelek odblaskowych.

 

asp. szt. K. Błaszczak

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tutejszy
Tutejszy
1 rok temu

Kierowcy też apelują!!! MIESZKAŃCY POWIATU PRZASNYSKIEGO NOŚCIE ODBLASKI!!! Na naszych drogach mało kto o tym pamięta.. ludzie nie mają wyobraźni..