Badania profilaktyczne kluczem do długiego dobrego życia

Profilaktyka zdrowia jest kluczem do długiego i dobrego życia. Zwłaszcza że w przypadku wielu chorób skuteczne leczenie jest zależne od wczesnej diagnozy. Badania profilaktyczne umożliwiają również ocenę i identyfikację komponentów ryzyka chorób przewlekłych takich jak choroby tarczycy czy rak szyjki macicy u kobiet. Asekuracja przed chorobami tarczycy jest niezmiernie ważna również z uwagi na fakt, że gruczoł nie wywołuje bólu. Niemniej zaburzenia w jego pracy niosą konsekwencje dla całego organizmu. Z kolei w przypadku raka szyjki macicy najistotniejszym aspektem są szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który jest przenoszony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. I przeciwko, któremu można się zaszczepić. Dzięki czemu zyskuje się szansę na eliminację ryzyka zachorowania.

 

Nowotwór tarczycy, a statystyki na świecie i w Polsce

Według Dr hab. n. med. Aldony Kowalskiej prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownik Kliniki Endokrynologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i konsultantki dla województwa świętokrzyskiego w dziedzinie endokrynologii jednym z najczęściej występujących schorzeń cechujących się lawinową wręcz tendencją wzrostową na całym świecie odnotowywaną w rejestrach epidemiologicznych wszystkich krajów świata jest nowotwór tarczycy.

Z kolei z danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem GLOBOCAN, wynika, że już w 2020 roku na całym świecie wykryto ponad 580 tys. nowych przypadków raka tarczycy. Z dalszej opinii agencji wynika, że jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów na świecie.

W Polsce natomiast chorobę diagnozuje się u około 5 tys. osób rocznie. Przy czym ryzyko zachorowania w przypadku kobiet jest czterokrotnie większe niż u mężczyzn.

Inne choroby tarczycy „oczami” statystyki

Kolejnymi cieszącymi się niechlubną tendencją wzrostową schorzeniami są:

  • Niedoczynność tarczycy.
  • Nadczynność.
  • Choroba Hashimoto.
  • Gravesa-Basedowa.
  • wole guzkowe nietoksyczne lub toksyczne.

Według “Diagnostyki obrazowej chorób tarczycy” opracowanej przez lekarzy z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie. I II Zakładu Badawczo-Leczniczego Endokrynologii Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie, opierającej się na danych zaczerpniętych z “National Institute of Health and Food” w Stanach Zjednoczonych utajniona postać nadczynności tarczycy dotyczy aż 1,2% ogólnej populacji. Natomiast jawna niedoczynność tarczycy występuje u 0,1% do 2% populacji.

Z kolei w Polsce według danych liczba chorych na tarczycę może sięgać miliona osób. Przy czym zachorowalność wśród dzieci jest dziesięciokrotnie niższa niż w przypadku osób dorosłych. I największa wśród ludzi starszych.

Z kolei nadczynność tarczycy diagnozuje się w Polsce u 1% do 2% osób w wieku pomiędzy 20, a 40 rokiem życia. Przy czym pośród najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy wymienia się autoimmunologiczną chorobę Gravesa-Basedowa i pojedyncze lub mnogie guzki tarczycy.

Z kolei choroba Hashimoto dotyka w Polsce około 800 tysięcy rodaków. Natomiast stopień zachorowalności jest dziesięciokrotnie wyższy w przypadku kobiet niż mężczyzn.

Rak szyjki macicy, a niepokojące dane statystyczne

Natomiast w przypadku raka szyjki macicy z danych  „European Cervical Cancer Association”, czyli „Europejskiego Stowarzyszenia ds. Walki z Rakiem Szyjki Macicy” wynika, że już w 2020 roku choroba stała się dziewiątą pod kątem zachorowalności. I 10 z uwagi na umieralność w Europie. Co więcej już w samej Polsce odnotowano w 2020 roku ponad 3800 przypadków i aż 2137 zgonów.

Do tendencji wzrostowych umieralności na raka szyjki macicy przyczynia się fakt, że choroba może rozwijać się przez wiele lat bezobjawowo. Natomiast pojawienie się symptomów choroby oznacza z reguły zaawansowane stadium raka, bardzo trudne lub już wręcz niemożliwe do wyleczenia.

Dlatego tak niezmiernie ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych.  

Badania profilaktyczne

Pakiet badań diagnostyki chorób tarczycy można zakupić między innymi na stronie internetowej https://polmed.pl/badania/diagnostyka-chorob/diagnostyka-chorob-tarczycy/. Jest on ważny przez okres 90 dni od daty zakupu. I można go wykonać w jednej z placówek kliniki rozmieszczonych na terenie dużych miast w kraju bez konieczności umawiania wizyty. Wystarczy zgłosić się w dogodnym terminie do punktu pobrań w wybranej poradni.

Dodatkowo w Polmed można zakupić pakiet badań na włosy, których zła kondycja może również wskazywać na zaburzenia funkcjonowania tarczycy.

Niemniej pakiet badań warto wykupić nie tylko w przypadku podejrzeń nieprawidłowej pracy tarczycy, ale również w przypadku:

  • Nadmiernego wypadania włosów. Może ono bowiem być symptomem cukrzycy, anemii, a nawet chorób wenerycznych.
  • Przy łamliwości i kruchości włosów.
  • Ich zmatowieniu, suchości czy nadmiernemu przetłuszczaniu się.
  • Swędzeniu skóry głowy czy pojawieniu się łupieżu.

Badania te mogą bowiem być niezmiernie pomocne w ustaleniu przyczyn złej kondycji włosów, która może być związana z objawami jeszcze innych chorób. Niedoborem witamin i minerałów, przyjmowaniem poszczególnych leków, a także przewlekłym stresem.

Klinika w ramach profilaktyki zapobiegania chorobom nowotworowym szyjki macicy, a także raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu i prącia udostępnia również możliwość zakupu szczepionek przeciwko HPV, które chronią przed najbardziej onkogennymi rodzajami wirusa brodawczaka. Szczepienie hpv można również wykonać w jednej z wybranych placówek Centrum Medycznego Polmed po uprzednim umówieniu wizyty kwalifikującej do szczepienia.

Bezsprzecznie warto skorzystać z możliwości badań i szczepień udostępnianych przez Centrum Medyczne Polmed. Zgodnie z polskim przysłowiem i fragmentem przysięgi Hipokratesa “Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. 

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.