Artykuł przasnyszanina Andrzeja Białego w Roczniku Historyczny Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

W Roczniku Historycznym  Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego nr 39  w roku 2024, ukazał się artykuł przasnyszanina dr Andrzeja Białego – ,,Upaństwowienie majątków i ziemi na Białorusi Sowieckiej na podstawie aktów dotyczących nacjonalizacji”.

 

Artykuł jest umieszczony w dziale „Materiały źródłowe” (str.253- 269), ponieważ jest opracowany na dokumentach  źródłowych НАРБ , Narodowego Archiwum Republiki Białoruś, które w aktualnej sytuacji politycznej są praktycznie nieosiągalne.

– Dokumenty nacjonalizacji występują w różnej formie począwszy od kawałka kartki, skrawka papieru napisanego ołówkiem, kredką, atramentem – stalówką maczaną w atramencie lub na maszynie bardzo duże majątki – Wańkowicza ). W późniejszym czasie pojawiły się formularze drukowane  do wypełnienia. Na akcie nacjonalizacji występuje nazwa majątku, klasztoru, folwarku (obszaru ziemi , budynku), lokalizacja (najbliższa stacja kolejowa lub znana miejscowość ), nazwisko poprzedniego właściciela obszaru ziemi, spis inwentaryzacyjny, (stan budynków mieszkalnych, gospodarskich  z czego zbudowane, ilość  pomieszczeń, narzędzia, zasoby magazynów, spichlerzy, stan trzody , bydła , drobiu itp.) Wszystko co znajdowało się na terenie nacjonalizowanej, podlegało nacjonalizacji.  Zgodnie z traktatami Rządu Sowieckiego ziemia, zabudowa , woda , bogactwa naturalne stawały się dobrem narodowym – mówi nam dr Andrzej Biały.

W najbliższym czasie w czasopiśmie ,,Myśl Ludowa’’ –  Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego  –  ukaże się artykuł „Porównanie działalności ludzi pozytywizmu: Stanisława Chełchowskiego z Mazowsza (Polska) z Edwardem Woyniłłowiczem z Ziemi Mińskiej (Białoruś).

– Dotyczyć będzie on naszego rodaka z Chojnowa, Stanisława Chełchowskiego, którego monografie opracował przasnyszanin dr Piotr Kaszubowski – przekazuje.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments