Areszt za świętowanie Halloween? Nad sprawą pochylą się posłowie RP.

Jak donosi „Rzeczpospolita” komisja sejmowa zajmie się ustawą przewidującą surowe kary za obchodzenie Halloween. To efekt petycji obywatela, której bieg nadała marszałek Elżbieta Witek. Projekt, którym zajmą się posłowie, prócz kar za świętowanie przewiduje, że przy każdej prokuraturze okręgowej ma powstać siedmioosobowa komórka, odpowiedzialna za wykonanie ustawy. Jej zadaniem miałoby być tropienie dzieci przebranych za potwory i kościotrupy oraz przekazywanie ich spraw na policję.

 

„Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni” – brzmi pierwszy artykuł projektu ustawy o wspieraniu tradycji narodowych RP, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Na tym jednak nie koniec, bowiem jeden z następnych głosi:

„Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności”.

Projekt tej ustawy skierował do Sejmu anonimowy obywatel, który jest zdania, że Halloween „nie tylko szkodzi pamięci zmarłych i niszczy katolicką tradycję, lecz także zagraża duszy”. Jak informuje „Rzeczpospolita” , teraz nad propozycją z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt nadania biegu petycji przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Tego typu sprawy są efektem uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach, która przewiduje, że każda osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. W efekcie wejścia ustawy w życie utworzono w Sejmie Komisję do Spraw Petycji, do której od tamtego czasu skierowano ponad 740 spraw – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Rozmaite petycje rozpatrują również samorządy. Jednym z ostatnich, ciekawych przypadków, nad którym pochylały się rady miast i gmin w całej Polsce była m.in. petycja w sprawie poparcia w formie uchwały skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski petycji o dokonanie pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

Brak słów

Mati
Mati
3 lat temu

Znając naszą władzę, to PiS przychyli się nad tym pomysłem

Last edited 3 lat temu by Mati