Archiwalne zdjęcia z Krasińca z czasów wojny z Niemiec trafiły do Polski. Wkrótce zobaczymy je na wystawie

Krasiniec w 1941 roku – seria takich zdjęć trafiła właśnie w ręce Anny Muchy, założycielki grupy Krasiniec/Szczuki dawniej i dziś. Na kilku fotografiach widać dawne budynki i ówczesnych mieszkańców, głównie dzieci.

 

W ręce pochodzącej ze Szczuk, Anny Muchy, założycielki grupy Krasiniec/Szczuki dawniej i dziś, właśnie wpadła nie lada perełka. Kilka fotografii Krasińca z 1941 roku wykonanych, co jest bardzo prawdopodobne, przez niemieckiego żołnierza.

Na fotografiach widzimy m.in. dawne kasyno w Krasińcu, czworaki czy charakterystyczny biały dom, przy którym znajduje się szkoła. Są też dzieci ze Szczuk. – Zdjęcia znalazłam na internetowej aukcji – mówi nam Anna Mucha.

– Udało mi się je wylicytować, choć łatwo nie było. Pojawili się również inni chętni do nabycia zdjęć – dodaje i przekazuje, że osoba, która sprzedawała fotografie, również była narodowości niemieckiej.

– To dla mnie rzecz niezwykła. Bardzo się cieszę, że udało mi się pozyskać zdjęcia z tamtego okresu. Do tej pory na takie bowiem nie trafiłam. Takich, nie ma w archiwum swoim też miejscowa szkoła. Dlatego myślę że będą ciekawą i wartościową pamiątką dla lokalnej społeczności, której chciałabym je udostępnić na wystawie. Ta planowana jest z okazji otwarcia budowanego nowego domu kultury w Krasińcu – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Anna Mucha grupę dotyczącą Krasińca założyła stosunkowo niedawno. – 15.09.2023 zmarł mój tata Robert Cichocki. Utworzyłam wtedy, jak ja to mówię, moje grupy wspomnień, poprzez które chciałam przekazać wszystko to, czego dowiedziałam się od taty. Miejsca – Krasiniec i Szczuki, ale również Bogate, gdzie mieszkał mój dziadek Tadeusz są szczególnie bliskie memu sercu.

– Początkowo udostępniłam na grupie moje wspomnienia, zdjęcia, pamiątki rodzinne. Przyłączały się kolejne osoby. Było ich  200, potem 500, a dziś grupa liczy prawie 2 tysiące osób – dodaje. – Są na niej nie tylko mieszkańcy Krasińca, ale też okolicznych miast i miejscowości, jak również tych położonych nieco dalej. Mamy sporą grupę osób z zagranicy, najwięcej z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Na grupie też pojawiło się wiele ciekawych informacji związanych z pobytem w Szczukach Marii Skłodowskiej Curie.

– Ludzie publikują własne zdjęcia, własne wspomnienia, rozpoznają osoby na zdjęciach u innych. Dzięki temu historia Krasińca na nowo ożywa w mieszkańcach, a wielu tych którzy stąd bezpowrotnie wyjechali, przywołana wspomnieniami, postanawia tu przyjechać, by jeszcze raz przejść się uliczkami Krasińca i wspominać dawne czasy i mieszkających tu ludzi – podsumowuje.

 

ren

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lucek
Lucek
16 dni temu

Cześć. Fajne znalezisko. Czy ktoś orientuje się jaka to jednostka niemieckiej armii tam stacjonowała/przejeżdżała? Po numerze 'WL’ wnioskuje że Luftwaffe ale za Chiny nie znalazłem symbolu 'omega’ na ich pojazdach. chociaż sam malunek i tablica wydaje mi się dziwna na tych autach (dodana później?)

Znawca
Znawca
16 dni temu
odpowiada  Lucek

ww2.dk/Airfields%20-%20Poland.pdf

Na stronie 42 masz wykaz jednostek Luftwaffe, jakie stacjonowały na lotnisku „Praschnitz”. Jeśli te zdjęcia pochodzą z okresu czerwiec-lipiec 1941 roku, to bardzo prawdopodobne, że te samochody mogły w jakiś sposób służyć np. żołnierzom z jednostek należących do Stuka-Geschwader 2 „Immelmann” lub Lehr-Geschwader 2 operujących z tego lotniska na początku Fall Barbarossa.

Jednak równie możliwa jest opcja, że te auta były w dyspozycji Fliegerhorst-Kommandantur E 35/XI (Dowództwo Bazy Powietrznej E 35/XI), które właśnie administrowało tym lotniskiem polowym od kwietnia 1941 roku.

Niemniej z tymi literami Omega to ciekawa sprawa…

Lucek
Lucek
15 dni temu
odpowiada  Znawca

Super dziękuję za info. Pozdrawiam

Anna
Anna
15 dni temu
odpowiada  Lucek

Pozdrawiam 🙂

Lucek
Lucek
15 dni temu
odpowiada  Znawca

no właśnie, szukałem takiego znaku w spisie oznakowania taktycznego jednostek niemieckich i nic (German Military Symbols. Military Intelligence Service. Jan 43. ). Jedyny 'podobny’ znak miały jednostki weterynaryjne (Pferdelazarett), ale tam była 'odwrócona’ litera U i znak eskulapa w środku niej. dlatego myślałem o przeróbce, ktoś domalował do znaku dwie poziome kreski i zrobił 'omega’ (na zdjęciu już po wojnie?), może głupio było chwalić się dziadkowi, że w czasie Barbarossy leczyło się koninę? Sam znak 'omega’ pachnie za to trochę Wywiadem.

Anna
Anna
16 dni temu
odpowiada  Lucek

Dziękuję 🙂
Będę miała zdjęcia Niemców, którzy przebywali w Krasińcu. Pochodzą prawdopodobnie od tego samego fotografa. Zdjęcie z 1941 r.

Anna
Anna
16 dni temu

Zdjęcia są opisane „marzec 1941, kwiecień i czerwiec” .