Apteki nie dyżurują w święta i w nocy?

Po raz kolejny dotarł do naszej redakcji sygnał, że wyznaczone do dyżurów apteki w Przasnyszu bywają zamknięte. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu podejmie w tej sprawie kroki, pod warunkiem, że zgłosi się pacjent, który nie mógł zrealizować recepty. Chodzi o przepis mówiący, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

 

Dostępność świadczeń reguluje art. 94 ust. 1 Prawa farmaceutycznego. Jednak w małych miejscowościach działalność aptek w nocy, w niedziele i święta generuje straty, ponieważ klientów jest jak na lekarstwo. Wypełnianie tego obowiązku jest więc dla właścicieli aptek niekorzystne, szczególnie w dobie koronawirusa.

Naczelna Rada Aptekarska jeszcze w maju br. postulowała nawet modyfikację przepisów nakazujących pracę aptek w mniej atrakcyjnych terminach, co wyraziła w formie uchwały.

Choć informacje o niedostępności aptek wpłynęły do naszej redakcji kilkakrotnie, nikt nie pokusił się, aby zgłosić problem do przasnyskiego starostwa, gdzie – jak nas zapewniono – nie wpłynęły żadne sygnały od mieszkańców powiatu w sprawie utrudnień w dostępie do aptek mających pełnić dyżury w porze nocnej od 22:00 do 07:00 w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

 

Rozkład pracy aptek ustala starostwo

16 czerwca 2020 roku podjęta została uchwała Rady Powiatu Przasnyskiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu przasnyskiego, która określa również plan dyżurów aptek od godziny 22:00 do 07:00 w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Jednak, jak usłyszeliśmy w starostwie, samorząd powiatowy nie dysponuje stosownymi narzędziami i uprawnieniami, by móc egzekwować prawo, do którego stanowienia zobowiązał go ustawodawca.  Co więcej, obecnie nie ma rozwiązania prawnego, na podstawie którego powiat mógłby skłonić farmaceutów do respektowania postanowień uchwały, która jest aktem prawa miejscowego.

– Prawo farmaceutyczne nie umożliwia samorządowi nadzoru nad aptekami, tym samym Starostwo Powiatowe nie ma możliwości wyegzekwowania pełnienia dyżuru przez apteki, poprzez nałożenie na nie sankcji czy kar. Organ samorządowy ma obowiązek ustalenia rozkładu pracy aptek, nie ma natomiast w swoich kompetencjach sprawdzać, czy apteka jest otwarta, czy nie — odparło starostwo.

Jest jednak narzędzie pozwalające na egzekwowanie przepisów. – Jeżeli apteka nie stosuje treści Uchwały, Zarząd Powiatu ma możliwość wnioskowania do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, który może wydać decyzję nakazującą dostosowanie godzin czynności aptek do uchwalonego przez Radę Powiatu rozkładu czasu pracy, a w razie niewykonania decyzji, cofnąć zezwolenie na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 Ustawy Prawo Farmaceutyczne – czytamy w odpowiedzi.

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, zapewnia, że rozumie trudną sytuację aptek na terenie całego kraju spowodowaną koronawirusem, brakiem personelu i zaleceniami związanymi z zagrożeniem epidemiologicznym. Podkreśla jednocześnie, że jeśli pacjenci zgłoszą ten problem, podejmie stosowne kroki.

 

Konieczne osobiste zgłoszenie

– Każdy pacjent, który nie mógł zrealizować recepty w aptece, która według harmonogramu powinna pełnić dyżur, powinien o takiej sytuacji  poinformować Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.  Wówczas zwrócimy się do Pełnomocnika Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie z prośbą o przedstawienie wyjaśnień, dlaczego apteki nie przestrzegają ustalonego rozkładu godzin pracy oraz pouczenie aptek, które nie stosują aktu prawa miejscowego – usłyszeliśmy w powiecie.

Na koniec zapewniono nas, że art. 94 ustawy Prawo Farmaceutyczne nie został zmieniony poprzez przepisy związane z koronawirusem, dlatego dyżury aptek obowiązują bez zmian również w dobie pandemii.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Fajne te pacjenty. Takie nie za gupie, nie za mądre.
Apteki zamknięte, to zamiast do właściciela to oni do mediów. Do Warszawy przez Kraków.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Głowa muru nie przebijesz czytaj. Sitwy

TW Lolek
TW Lolek
3 lat temu

Po co otwierać apteki jak i tak wszyscy chorują na covid innych chorób teraz nie ma

Last edited 3 lat temu by TW Lolek