Alternatywne metody zakupu nieruchomości – na czym polegają?

Zakup nieruchomości najczęściej finansowany jest przy pomocy gotówki lub kredytu hipotecznego. Nie każdy jednak otrzyma pozytywną decyzję kredytową w banku, a zgromadzenie tak pokaźnych oszczędności, by kupić upragnione lokum też nie należy do łatwych zadań. Istnieją jednak różne rozwiązania alternatywne, gdy w grę wchodzi zakup nieruchomości. Jakie? Czy są bezpieczne i opłacalne?

 

Kredyt u dewelopera zamiast kredytu bankowego

Jedną z alternatyw dla finansowania zakupu nieruchomości przy pomocy bankowego kredytu lub pożyczki hipotecznej jest kredyt u firmy deweloperskiej. Rozwiązanie to jest dostępne wyłącznie u wybranych firm deweloperskich, ale może okazać się korzystne. Dlaczego?

  • Firma deweloperska może szacować zdolność kredytową na innych warunkach niż bank.
  • Zazwyczaj w kredytach tego typu stosowane są niższe marże.
  • Ponieważ kredyt udzielany jest na nieruchomość wybudowaną przez kredytodawcę, formalności związanych z samą nieruchomością jest o wiele mniej.

Oczywiście nawet przy kredycie deweloperskim konieczne jest posiadanie w miarę stałych dochodów, jak również wkładu własnego. Nie należy również zapominać o tym, że tego rodzaju finansowanie dostępne jest u wybranych firm deweloperskich. Może więc mieć znaczenie to, czy poszukuje się mieszkania na sprzedaż Przasnysz, czy też lokalu w stolicy lub Gdańsku.

 

Najem z dojściem do własności

Interesująca propozycja dla osób mających nieco zbyt niskie dochody, by uzyskać finansowanie w banku, ale wystarczające, by regularnie płacić odpowiednio skalkulowany czynsz. W ramach czynszu dokonywane są płatności na poczet wykupu nieruchomości. Z czasem można będzie spłacić ją w pełni w czynszu lub przy pomocy uzbieranej gotówki.

  • Jest to dość popularne rozwiązanie, które oferują liczne firmy deweloperskie, ale też można skorzystać z niego w ramach krajowego programu „Mieszkanie Plus”.
  • Konieczny może być wkład własny oraz stały dochód, który pozwoli na regulowanie ustalonego czynszu.

 

Leasing nieruchomości

Kolejną alternatywą dla zakupu mieszkania na kredyt lub za gotówkę jest właśnie jego leasing. O ile jednak leasingowanie samochodów jest coraz popularniejsze nie tylko w firmach, ale też wśród konsumentów, to leasing nieruchomości jest wciąż rzadkością. Rozwiązanie to ma jednak swoje zalety:

  • W mieszkaniu można zamieszkać na podstawie umowy leasingowej. W ramach ustalonych opłat leasingobiorca pokrywa czynsz oraz opłatę za mieszkanie.
  • Po upływie czasu umowy, nieruchomość można wykupić za ustaloną w umowie kwotę, ale nie jest to obowiązkowe.

Leasing nieruchomości przypomina najem z dojściem do własności – przez cały okres trwania umowy, właścicielem lokalu pozostaje leasingodawca.

 

Pożyczka hipoteczna

Mając zdolność kredytową oraz inną nieruchomość, na której można ustanowić hipotekę, ale nie dysponując wkładem własnym na zakup mieszkania, można skorzystać z pożyczki hipotecznej.

  • Środki z niej pozyskane mogą być przeznaczone na dowolny cel – nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić za nie mieszkania na sprzedaż Przasnysz.
  • Finansując zakup nieruchomości środkami z pożyczki hipotecznej nie trzeba mieć oprócz tego wkładu własnego.

Mankamentem pożyczki hipotecznej jest jednak to, że zazwyczaj jest wyżej oprocentowana i mniej opłacalna finansowo w porównaniu z kredytem hipotecznym na tę samą kwotę.

Zakup nieruchomości bez typowego kredytu hipotecznego i gotówki jest możliwy, ale wymaga zastanowienia się i znalezienia najkorzystniejszego rozwiązania spośród dostępnych.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments