Alkohol i papierosy idą w górę! Pół litra wódki może kosztować 50 zł?

Niepisaną tradycją w naszym kraju jest fakt, że w noworocznym prezencie Polacy spotykają się z podwyżkami cen rozmaitych dóbr i usług. W 2021 r. wkroczyliśmy z nowym podatkiem od napojów słodzonych, co spowodowało, że butelka oryginalnej Coli zdrożała z niespełna 3,00 do około 6,00 zł za butelkę. Od 1 stycznia 2022 r. po kieszeni dostaną palacze oraz miłośnicy procentowych trunków.

 

Od 1 stycznia 2022 akcyza na alkohol wzrośnie o 10 proc., jednak na tym nie koniec podwyżek. W kolejnych latach plan zakłada co roku 5 proc. podwyżki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i co roku 10 proc. podwyżki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.

 

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpi podwyższenie:

  • stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10% (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5% obj.),
  • minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy,
  • stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc.

 

W przypadku alkoholu będzie to pierwsza podwyżka akcyzy od niemal 1,5 roku, ale już wiadomo, że następnych latach pociągnie za sobą kolejne. Zgodnie z propozycjami rządu w ciągu kolejnych sześciu lat akcyza na mocne alkohole wzrośnie sumarycznie o 40-45 proc. Do tego dojdzie wzrost kosztów produkcji, na który składają się m.in. stale rosnące ceny wody, energii elektrycznej, paliw, opakowań, koszty pracy i usług, transportu i magazynowania.

 

Najbardziej podrożeje wódka

Producenci wyrobów alkoholowych obawiają się o to, że wyższe ceny negatywnie odbiją się na sprzedaży procentowych trunków. Prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego Witold Włodarczyk wyliczył „Gazecie Pomorskiej”, że już niedługo cena półlitrowej butelki wódki może osiągnąć cenę 50 zł.

Jak Ministerstwo Finansów tłumaczy podwyżki podatków? Jak zwykle, w przypadku niepopularnych decyzji, na pierwszym miejscu wymieniane są unijne normy, które od lat Polska spełnia z naddatkiem. W przypadku tytoniu do palenia krajowa akcyza przekracza obowiązujące na te wyroby unijne minima podatkowe.

Podana przez resort przyczyna podwyżek akcyzy na alkohol jest jeszcze bardziej zabawna. Ministerstwo Finansów tłumaczy podwyżki podatku niskimi cenami napojów alkoholowych oraz czymś, co dobrze znamy: troską o nasze zdrowie.

„Ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Za nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym głosowało 219 posłów, 208 było przeciwnych, a 10 wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o przekazanie wpływów z podwyżki akcyzy na ochronę zdrowia.

 

Ile wyniosą podwyżki wynikające ze zmian akcyzy?

Jak wyliczył portal 300gospodarka.pl, w 2022 r. w stosunku do 2021 r. podwyżka akcyzy spowoduje następujące zmiany:

  • Wódka 40 proc. – wzrost opodatkowania na butelce półlitrowej o ok. 1,50 zł
  •  Wino – wzrost opodatkowania na butelce (0,75 l) o ok. 16 gr
  •  Piwo – wzrost opodatkowania na półlitrowej puszce o ok. 6 gr
  •  Papierosy – wzrost opodatkowania za paczkę (20 sztuk) o ok. 30 gr
  •  Wyroby nowatorskie – wzrost opodatkowania na cenie paczki wyniesie ok. 1 zł.

 

Ministerstwo Finansów obliczyło, że podwyżka akcyzy na alkohole i papierosy zwiększy dochody budżetu państwa o 2,03 mld zł w samym 2022 r. i łącznie o 103,7 mld zł w okresie 10 lat.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek Prusinowski
Jacek Prusinowski
1 miesiąc temu

Ja się pytam gdzie jest żona Pana Burmistrza i jak długo zamierza milczeć w tej sprawie? Czas już na protest i czytelny sprzeciw. Wódka po 50 zł?! Marsz wokół rynku i przy plebani niech będzie początkiem przebudzenia. Lada chwila karnawał a tu takie podwyżki?!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Chciałaś być kolego zabawny, ale średnio wyszło. Już pewnie nie pamiętasz, że żona Patyczaka stanęła w obronie praw kobiet. Ty z niej drwisz. A w Białymstoku właśnie zmusza się kobietę do urodzenia dziecka, które nie ma czaszki. Wiesz jakie szanse ma to dziecko na przeżycie? Zerowe. Umrze w cierpieniu zaraz po porodzie. Nie jestem zwolennikiem aborcji na pstryknięcie palcem, żeby nie było. Ale w tym wypadku zmuszanie kobiety do urodzenia dziecka to są tortury. Co chwilę ktoś patrzy na Twój brzuch i z uśmiechem pyta o imię lub płeć. A Ty co.masz powiedzieć? Szpital powołuje się na opinię psychopatów z… Czytaj więcej »

Marzenka
Marzenka
1 miesiąc temu

A w Twoim przypadku, wszelkie diagnozy były pomyślne i co? Urodziłeś się bez rozumu i jakoś cieszysz się życiem.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Marzenka

Trudno. Jakoś muszę dźwigać ten ciężar. Ale przynajmniej umiem oddychać. I pisać się nawet nauczylem. To dziecko z Białegostoku takiej szansy nie będzie miało. Będzie umierać w cierpieniach. A psychopaci z Ordo Iuris już się pochwalili, że uratowali dziecko przed aborcją.

Niewyborca
Niewyborca
1 miesiąc temu

Chyba ktoś tu ma jakiś osobisty problem, ale takich spraw nie zalatwia się na forum. Co to wogole za porównanie, co innego być za życiem a co innego za alkoholem. Nie wyobrażam sobie aby pedagog miał pochylać się nad taka sprawą. A to, że ta Pani wzięła udział w proteście o prawa kobiet to szacun.

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu

Niech sobie drożeje ten alkohol na własne potrzeby można pędzić swój alkohol

Maja
Maja
1 miesiąc temu

500+ starczy tylko na 10 flaszek a to nie starczy na cały miesiąc. Suweren bardzo tego chciał .. zwłaszcza bimbru z metanolem chciał popędzić i się napić.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Maja

Zrobią bony na wódę i bełty i suweren będzie zadowolony. Spokojnie. Określą próg dochodowy i elektrorat PiS się załapie.

michał
michał
1 miesiąc temu

Morawieccy sprzedali ziemię, którą kupili od Kościoła za 700 tys. zł. Zarobią na tym 14, 2 mln zł (2100 % zysku). Swoje biznesy umieją prowadzić, a dla Nas tylko podwyżki i zadłużanie z każdym dniem o setki milionów.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  michał

Umieją. I jeszcze krzywousty będzie pier**lić, że tę działkę od kościoła każdy mógł kupić. Jasne.
Kościół sprzedał po zaniżonej cenie własność parafian, jakby nie było. Morawiecki się tłumaczył, że było kupione po cenie rynkowej. No to teraz prawda wyszła na jaw.