Album fotograficzny i opowieści o Krasnem na 650. rocznicę powstania miejscowości

Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem wyda album starych fotografii oraz książkę z ciekawymi i nieznanymi historiami z życia Krasnego oraz całej gminy.

 

W 2022 roku mija 650. rocznica powstania miejscowości Krasne. Gminna Biblioteka Publiczna chce z tej okazji upamiętnić historie z dawnych lat.

– Bardzo długo myśleliśmy o upamiętnieniu pewnych wydarzeń czy miejsc w Krasnem. Czas płynie nieubłaganie. Jeśli teraz nikt tego nie zrobi, to pewne historie mogą nie zostać zachowane. Dziś jeszcze żyją osoby, które pamiętają dawne czasy, kiedy istniał dwór. Wciąż można posłuchać pięknych historii np. o księżnej. A w związku z tym, że te obchody pięknie się nam wpisują w te upamiętnienie, to podjęliśmy decyzje z panem wójtem, że to będzie odpowiedni moment, by ruszyć  z tym projektem – mówi nam Renata Żmijewska, dyrektor biblioteki w Krasnem.

 

Wójt i dyrektor biblioteki skierowali już prośbę do mieszkańców, by ci przekazywali do skanowania zdjęcia obrazujące dawne życie tej miejscowości. Pierwsze osoby już się zgłaszają.

– Kontaktowały się z nami różne osoby, które posiadają w swoich zbiorach przepiękne stare zdjęcia obrazujące dawne czasy, czy pokazujące dawne zwyczaje Krasnego, miejsca, o których nikt nie wie i ich już nie pamięta. Trafiły do mnie zdjęcia samolotów, które gdzieś za stadniną lądowały. Jest to magia chwili i jest to ostatni moment, aby te chwile uwiecznić – dodaje nasza rozmówczyni.

Pomysłodawcy chcą stworzyć Społeczne Archiwum Krasnego. Zostanie wydany również album fotograficzny, który w trochę inny sposób zobrazuje historię tego miejsca.

Biblioteka planuje również wydanie publikacji, w której zostaną opisane historie i opowieści mieszkańców, nie tylko Krasnego, ale całej gminy. Już teraz we współpracę zaangażowało się wiele osób. – Ta dokumentacja się już tworzy. Jest to ogrom pracy, ale najwspanialsze jest to, że mamy ludzi, którzy z dobrego serca, chcą, aby ta historia została uwieczniona. To jest niezwykłe dla mnie. Są wolontariusze, którzy zbierają informacje i tacy, którzy zadeklarowali je opisać. Zrobią to zupełnie za darmo – komentuje Renata Żmijewska.

 

Jedną z osób, która jest skarbnicą ciekawych historii dotyczących tego miejsca jest Dariusz Załuski, pracownik tamtejszego muzeum.  Opowiada je oprowadzając wycieczki po muzeum, czy ruinach. Jak podkreśla dyrektor GBP, Dariusz jest wyjątkowym znawcą tego terenu i posiada niezwykłą wiedzę, którą warto spisać, zanim zostanie zapomniana.

Książkę z opowieściami o Krasnym będzie można kupić i przekazać kolejnym pokoleniom.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments