Alarm czujki tlenku węgla w Szli. Interweniowały dwa zastępy straży pożarnej

7 stycznia 2023 roku do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o alarmie czujki w miejscowości Szla, w gminie Przasnysz.

 

W sobotę, 7 stycznia po godzinie 16:00 czujka w jednym z budynków mieszkalnych w miejscowości Szla wykryła obecności tlenku węgla. Na miejsce zdarzenia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu zadysponowała dwa zastępy.

– Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawdzeniu budynku przy użyciu miernika wielogazowego. Urządzenie wykazało minimalne stężenie tlenku węgla wynoszące około 20 ppm – informuje kpt. Piotr Kuligowski, rzecznik prasowy komendanta powiatowego PSP w Przasnyszu.

Mieszkańcy nie uskarżali się na żadne dolegliwości. Pojawienie się tlenku węgla było spowodowane nieszczelnością przy piecu centralnego ogrzewania.

 

– W związku z powyższym poinformowano właściciela budynku o konieczności sprawdzenia przewodu kominowego przez kominiarza i zaapelowano o niekorzystanie z pieca centralnego ogrzewania do czasu naprawy usterki – dodaje nasz rozmówca.

Strażacy przypominają, że w przypadku, gdy uruchomi się czujka należy opuścić budynek i wezwać odpowiednie służby.

– Stężenie tlenku węgla może być różne. Jego niewielka zawartość może nie wpływać w znacznym stopniu na organizm człowieka, ale większa, po zaledwie kilku wdechach, może spowodować utratę przytomności, a nawet śmierć – komentuje rzecznik.

Komenda Powiatowa PSP w Przasnyszu zaleca stosowanie czujek w budynkach opalanych paliwem stałym, ciekłym i gazowym.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
30 dni temu

W Zakociu palą niewiadomo czym, powinni to sprawdzić