Adam Niedzielski zapowiada utworzenie ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w każdym powiecie

Szef resortu zdrowia zapowiedział powstanie ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w każdym powiecie. Na ten cel rząd przeznaczy 200 mln złotych.

 

W czwartek, 31 marca odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas jej trwania szef MZ zapowiedział zwiększenie liczby ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Zwrócił uwagę na to, że z dnia na dzień wzrasta zainteresowanie leczeniem w poradniach.

– W zeszłym roku udzielono blisko 120 tys. porad. Mówię o liczbie pacjentów, którzy byli leczeni psychologicznie. To jest liczba dwa razy większa niż w roku 2020, a nawet 2,5 większa niż w 2019 r. Widać bardzo wyraźnie, że pandemia to nie tylko to, o czym myślimy w pierwszej kolejności, np. powikłania płucne czy inne choroby. Widzimy, jak ogromną traumą jest i była pandemia w zdrowiu psychicznym dzieci – dodał Adam Niedzielski.

 

Minister zapowiedział że powstanie więcej ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Ich liczba ma się powiększyć z 343 do 400, tak, aby były one w każdym powiecie, gdyż obecny model leczenia psychiatrycznego nie jest wydolny przez zapotrzebowanie, jakie spowodowała dwuletnia epidemia koronawirusa. Dodał, że „realnie do systemu opieki nad dziećmi trafi ponad 200 mln zł” i te proponowane nakłady będą systematycznie rosnąć.

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments