
9 nowych zawodów w szkolnictwie branżowym od 1 września
Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, technik animacji filmowej, technik aranżacji wnętrz, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego, technik przemysłu drzewnego, animator rynku książki to nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.
Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Wprowadzenie nowych zawodów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego:
- Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej – kształcenie będzie prowadzone w rocznej szkole policealnej,
- Technik animacji filmowej – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej,
- Technik aranżacji wnętrz – kształcenie będzie prowadzone w technikum,
- Operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
- Pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia – w zawodzie będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
- Technik gospodarki odpadami – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
- Operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
- Technik przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
- Animator rynku książki – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej.
W zakresie kwalifikacji wyodrębnionych we wszystkich nowych zawodach możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 września 2023 r.
ren
Brawo Czarnek co ma łeb jak pusty garnek.
Co to są w ogóle za, zawody….. Od kiedy żeby być pomocnikiem trzeba mieć ukończony taki kierunek normalnie szok.
Zamiast uczyć CNC operatorów bo kształcenie takiego operatora w zakładzie pracy trwa kilka miesięcy nawet lat tu zdobył by podstawy praktykę złapał po szkole lub w trakcie szkoły odbył praktyki w zakładach lokalnych.
Spawacze, elektryk wykwalifikowany, BDO na czasie więc tu może być zapotrzebowanie na techników, zrobić techników pod studia jak ktoś by miał chęci poszerzyć swoją wiedzę i wykształcenie to mu łatwiej.
Ciemnotą łatwiej się kieruje.