8 sposobów na zaoszczędzenie na ubezpieczeniu samochodu

Zakup ubezpieczenia OC, które zapewnia odszkodowanie pokrzywdzonym, nie ubezpieczonym w jego ramach kierowcom, to kolejny roczny wydatek, który musisz dopisać do swoich rozliczeń. Obowiązku posiadania przynajmniej polisy OC nie da się obejść. Zwłaszcza że kupujesz je także dla ochrony swoich oszczędności. Możesz jednak wpłynąć na wysokość opłacanej co roku składki. Jak to zrobić? Oto 8 sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia komunikacyjnego.

 

Prowadź bezpiecznie i gromadź zniżki

Skoro ubezpieczenie samochodu ma zapewniać ochronę i odszkodowanie w razie wypadków komunikacyjnych, nic dziwnego, że dotychczasowa szkodowość ubezpieczanego kierowcy jest dla ubezpieczycieli jednym z głównych czynników wpływających na cenę ubezpieczenia. Jeżdżąc bezpiecznie i przepisowo, zmniejszasz ryzyko spowodowania stłuczki. Jeśli przez cały rok nie będziesz brał udziału w kolizjach, zwłaszcza jako ich sprawca, i nie będziesz potrzebował pomocy ubezpieczyciela, zyskasz cenne zniżki, dzięki którym kolejna polisa będzie Cię kosztowała już nieco mniej. Po kilku latach bezszkodowej jazdy możesz spodziewać się składki nawet o ponad połowę niższej niż przy zakupie pierwszego ubezpieczenia samochodowego.

 

Porównuj oferty

Jeśli przyjmiesz pierwszą ofertę, którą otrzymasz, nie będziesz wiedział, czy nie przepłaciłeś. Żeby mieć pewność, że wybrałeś najtańsze ubezpieczenie OC z możliwych i ubezpieczenie AC zapewniające najlepszą dla Ciebie ochronę, powinieneś przyjrzeć się przynajmniej kilku ofertom. Każde TU może bowiem wycenić ochronę dla Ciebie nieco inaczej, więc warto rozszerzyć poszukiwania.

Potrzebne informacje dotyczące ofert ubezpieczeniowych znajdziesz, korzystając z porównywarki OC AC Mubi, która jest swego rodzaju pośrednikiem między kierowcą a towarzystwami ubezpieczeniowymi. Niezaprzeczalnym plusem porównywarek jest to, że wystarczy wypełnić jeden formularz, aby otrzymać listę ofert przygotowanych przez wiele firm ubezpieczeniowych.

Najciekawsze oferty możesz porównać pod względem ceny (ubezpieczenie OC i ubezpieczenia dobrowolne) oraz zakresu (ubezpieczenia dobrowolne), zestawiając je w przejrzystej tabeli.

 

Kupuj polisę przez internet

Zakup ubezpieczenia przez internet to nie tylko oszczędność czasu i wygoda. To kolejna możliwość zmniejszenia kosztów związanych z zakupem polisy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowe zniżki, jeśli zdecydujesz się zawrzeć umowę z którąś z nich za pośrednictwem internetu. Na przykład LINK4 oferuje dodatkowe 7% zniżki za zawarcie polisy online.

 

Kupuj ubezpieczenia w pakiecie

Jeśli planujesz kupić nie tylko obowiązkowe OC, ale także autocasco lub assistance, zdecyduj się na nie od razu. Jeśli kupisz je w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym jako pakiet ubezpieczeń, cena takiego zestawu z pewnością będzie niższa niż w sytuacji, w której kupowałbyś każdy z tych rodzajów ochrony w innym TU.

 

Unikaj płatności ratalnej

Składkę ubezpieczeniową możesz zapłacić z góry, ale wiele firm ubezpieczeniowych umożliwia także rozłożenie jej na 2, 4, a czasem nawet na 12 rat. Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby cena ubezpieczenia była jak najniższa i jesteś w stanie uiścić całą należność za jednym razem, zrób to. Rozkładając składkę na raty, musisz liczyć się z tym, że całkowity koszt Twojego ubezpieczenia zostanie powiększony o odsetki. Jednostkowy wydatek na każdą z rat oczywiście będzie mniejszy i łatwiejszy do przełknięcia, jednak całkowity koszt ochrony ubezpieczeniowej zwiększy się nawet o kilkaset złotych.

 

Jeśli zakup samochodu jeszcze przed Tobą, rozważ kupno auta z niewielką pojemnością silnika

Dzięki dostępnym w internecie porównywarkom ubezpieczeń możesz sprawdzić choćby przybliżoną cenę ubezpieczenia samochodowego jeszcze przed zakupem auta. Bowiem to, jakim samochodem będziesz jeździł, będzie miało wpływ na wysokość Twojej składki ubezpieczeniowej. Marka, model, a także rok produkcji i pojemność silnika dużo mówią ubezpieczycielowi o ryzyku, jakie niesie objęcie ochroną Ciebie i Twojego pojazdu.

Jeśli jeszcze nie kupiłeś auta, a zależy Ci na oszczędności przy zakupie ubezpieczenia, wybierz pojazd rodzinny i miejski, np. Dacię, a dodatkowo o niewielkiej pojemności silnika (najmniej za ubezpieczenie płacą właściciele samochodów z silnikami poniżej 1 l – średnio 621 zł).

 

Nie masz historii ubezpieczeniowej? Zastanów się nad współwłasnością pojazdu

Kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą, muszą liczyć się z koniecznością opłacania wyższych składek przynajmniej przez pierwsze kilka lat. Jeśli masz mniej niż 25 lat lub posiadasz prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata, ubezpieczyciel na pewno podejdzie do objęcia Cię ochroną z większym dystansem.

Żeby obniżyć składkę ubezpieczeniową, młodzi kierowcy często decydują się na współdzielenie samochodu z rodzicem, starszym rodzeństwem lub małżonkiem, który ma już wypracowane zniżki. Wówczas ubezpieczyciel weźmie pod uwagę doświadczenie każdego z właścicieli pojazdu i uśredni koszt polisy.

 

Jeśli to możliwe, parkuj samochód w garażu

Miejsce parkowania samochodu, zwłaszcza nocą, jest istotne przede wszystkim wtedy, gdy decydujesz się na zakup autocasco. Zostawianie auta na noc w ogólnodostępnym miejscu, na przykład przy ulicy lub na niestrzeżonym parkingu pod blokiem, ułatwia wandalom i złodziejom uszkodzenie i kradzież. Z kolej ryzyko wystąpienia tych zdarzeń zminimalizujesz, jeśli będziesz korzystał z podziemnego garażu znajdującego się pod Twoim blokiem, a jeszcze lepiej – z prywatnego garażu znajdującego się na Twojej posesji. Ubezpieczenie tak przechowywanego auta może być nieco tańsze.

Więcej sposobów na oszczędność podczas kupowania ubezpieczenia komunikacyjnego znajdziesz w artykule na https://mubi.pl/poradniki/jak-oszczedzic-na-ubezpieczeniu-auta/.

 


 

Źródło mubi.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marzena
Marzena
3 lat temu

Ja stawiam na doradztwo i profesjonalną obsługę u swojego agenta, który zawsze pomoże mi załatwić wszystkie formalności. Polecam Dom Ubezpieczeniowy Spectrum