650-lecie gminy Krasne. Znamy harmonogram obchodów

W 2022 roku gmina Krasne będzie obchodziła 650-lecie powstania. W związku z tym, urząd gminy wraz z radnymi, stowarzyszeniami i Gminną Biblioteką Publiczną przygotowują szereg wyjątkowych wydarzeń i atrakcji.

 

Uroczystości rozpoczną się 19 marca mszą świętą w intencji gminy i ojczyzny. Msza odprawiona zostanie w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Krasnem.

– Pierwszy blok tematyczny planowanych uroczystości będzie dotyczył kościoła, czyli największego, naszego zabytku i wpływu rodu Krasińskich na rozwój świątyni i jednocześnie na sytuację w kraju – informuje Michał Szczepański, wójt gminy Krasne.

W planach jest prelekcja dotycząca historii budynku kościoła w Krasnem, roli rodu Krasińskich w budowaniu świątyni oraz omówienie najważniejszych zabytków. Ważnym punktem wydarzeń będzie koncert Huberta Rutkowskiego, pianisty światowej sławy, który pochodzi właśnie z Krasnego.

– Zapraszamy wszystkich serdecznie na koncert prof. Huberta Rutkowskiego, można powiedzieć mieszkańca Krasnego, który zaszczyci nas swoją obecnością. Przyjął od nas zaproszenie i jest chyba zadowolony, że zagra w miejscu, w którym się urodził, gdzie chodził do szkoły, czy też do kościoła, w miejscu, które jest mu szczególnie bliskie. My także jesteśmy ogromnie dumni, że zechce nam pokazać swój talent. Ten koncert będzie dla wielu osób wielką ucztą muzyczną – dodaje Renata Żmijewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem.

 

Przedstawienie historii rodu Krasińskich

Kolejne wydarzenia planowane są na majowy weekend (2 i 3 maja). W tym czasie zostanie przedstawiona historia rodu Krasińskich. Zostaną zaprezentowane takie postacie, jak Adam Stanisław Krasiński, Jan Dobrogost Krasiński, Maria Ludwika Krasińska i Adam Ludwik Czartoryski. Uroczystości przeniosą się do Stadniny Koni w Krasnem i Zespołu Parkowo – Pałacowego.

– Drugi punkt naszych obchodów to już wyjście na zewnątrz. Wejdziemy też do wieży muzealnej, pokażemy działalność rodu Krasińskich z punku widzenia parku i stadniny koni. Wskażemy wpływ Krasińskich na rozwój tych miejsc – dodaje wójt.

Na 3 maja zaplanowano „Piknik historyczny z Krasińskimi w tle”. Tego dnia przewidziano wiele atrakcji.

– Będzie gra w stylu „Milionerów”, w której udział wezmą przedstawiciele samorządów, instytucji kultury i mieszkańców. Impreza zostanie zakończona wspólnym ogniskiem – dodaje Żmijewska.

Nie zabraknie także drezynowania. W planach jest zwiedzanie muzeum i parku z przewodnikiem, a także udział w grze historycznej online.

 

Krasne na sportowo

Trzeci punkt planowanych uroczystości to organizacja Gminnego Dnia Dziecka połączonego z integracją społeczności szkolnych, młodzieży, nauczycieli, rodziców ze szkół podstawowych z terenu gminy Krasne. Piknik odbędzie się w Krasnem, 3 czerwca. Na kolejny dzień zaplanowano bieg o Puchar Wójta przy współpracy z KS Przaśnik Przasnysz, a 5 czerwca mieszkańcy gminy zostaną zaproszeni do udziału w „Sołtysiadzie”, która być może na stałe zagości w kalendarzu imprez organizowanych przez samorząd.

Festyn Rodzinny

Na zakończenie roku szkolnego, 25 czerwca zaplanowano festyn rodzinny w Krasnem, podczas którego zostanie przedstawione oficjalne logo obchodów 650-lecia gminy. Wówczas zakończy się też projekt „Śladami Rodu Krasińskich”.

– Moto Krasne wymyśli całą otoczkę tego wydarzenia, od pokazów po konkursy dla mieszkańców. Pojawi się sporo motorów, tak więc w Krasnem będzie głośno – komentuje wójt.

Zaplanowano szereg atrakcji, od pokazów karate, motocyklowych, po kiermasz KGW i koncert Zespołu Ludowego. Będzie to także okazja do wspólnego śpiewu i tańca. Wójt poinformował nas, że specjalnie dla mieszkańców Krasnego, wystąpi zespół „Bayera”.

W piątym punkcie znalazły się uroczystości związane ze 100. rocznica powstania OSP Krasne, które zostaną połączone z Gminnym Dniem Strażaka. Data jest jeszcze nieznana, gdyż wszystko zależy od tego, czy uda się pozyskać środki finansowe na zakup samochodu strażackiego.

 

Dożynki gminno – parafialno – powiatowe w Zielonej

We wrześniu, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w dożynkach gminno – parafialno – powiatowych w miejscowości Zielona. W organizację zaangażowanych jest wiele osób i stowarzyszeń. Wszystko będzie się odbywać lokalnie i kameralnie. Nie zaplanowano występu wielkiej gwiazdy, ale na pewno pojawią się lokalni artyści.

Zakończenie obchodów 650 – lecia powstania Krasnego zaplanowano na jesień.  Wówczas odbędzie się wspólna akademia szkół podstawowych z terenu gminy, przedstawiony zostanie również film promocyjny z inicjatywy ponadgminnej – Śladami Rodu Krasińskich. Wręczone zostaną też wyróżnienia i podziękowania dla laureatów konkursów i osób szczególnie zaangażowanych w organizację obchodów.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments