62-latka straciła prawie 170 tys. złotych. Chciała pomóc „lekarzowi z Jemenu” i „Kanadyjczykowi z Czech”

We wtorek, 11 kwietnia, 62 – letnia kobieta zgłosiła do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, że padła ofiara oszustów internetowych, którzy wyłudzili od niej ogromną ilość pieniędzy.

 

– W sierpniu 2022 roku nawiązała rozmowę z mężczyzną na portalu społecznościowym. Mężczyzna podawał się za Kanadyjczyka mieszkającego w Czechach. Szybko wzbudził zaufanie kobiety i poprosił o opłacenie wartościowej przesyłki wysłanej do niej, która miała zawierać pieniądze. 62 – latka dokonała wpłaty 10 000 zł na wskazany numer konta – relacjonuje mł. asp. Magda Zarembska.

To jednak nie wszystko. Mężczyzna nadal wyłudzał od niej pieniądze twierdząc, że opłata za paczkę jest dużo wyższa.

– Niczego nie podejrzewająca ciechanowianka przesłała mu kilka kart podarunkowych o łącznej wartości około 70 000zł – dodaje policjantka.

 

Do 62 – latki napisali kolejni mężczyźni, którzy także wykorzystali łatwowierność kobiety.

– Jeden z nich podawał się za lekarza z Jemenu. Przekonał kobietę, że przyjedzie do Polski i namówił ją do przesłania pieniędzy na rezerwację biletu lotniczego. Ciechanowianka przelała na wskazany numer konta 15 000 złotych. Inny mężczyzna twierdził, że jego konto bankowe zostało zablokowane i prosił kobietę o pomoc w odzyskaniu pieniędzy. 62 – latka zaufała mężczyźnie i przekonana, że pomaga mu w trudnej sytuacji, wykonała kilka przelewów na wskazane konta – dodaje policja.

Kobieta poprzez portale społecznościowe straciła łącznie prawie 170 000 złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadził wydział do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę przy zawieraniu internetowych znajomości, a także przed wysyłaniem nieznajomym osobom pieniędzy, przekazywaniem swoich danych osobowych, czy też informacji o kontach bankowych lub polisach ubezpieczeniowych.

 

– Przestępcy często na portalach społecznościowych, randkowych i aukcyjnych zawierają znajomość z przypadkowymi osobami. Gdy zdobędą ich zaufanie i sympatię wyłudzają od nich pieniądze, stosując techniki wpływu i manipulacji. Jedną z form tego przestępstwa jest oszustwo na „żołnierza, lekarza”. Oszustwa te, podobnie jak oszustwa „na wnuczka”, są cały czas modyfikowane i przybierają coraz to nowe formy. Dlatego podczas zawierania znajomości przez Internet zachowajmy czujność i nie dajmy się nabrać oszustom! Jeżeli poznana w sieci osoba prosi nas o pieniądze, najlepiej taką znajomość jak najszybciej zakończyć – apeluje policja.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 miesiąc temu

Brawo dla tej Pani ,
Jacy ludzie są naiwni

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Nie współczuję nawet trochę.Brak słów.😭😭😭

Antek
Antek
1 miesiąc temu

Kompletna idiotka

Ania
Ania
1 miesiąc temu

Że to jeszcze taka ciemnota żyje na tym świecie w tym wieku się zakochać jak nastolatka

Marta
Marta
1 miesiąc temu

czytam i nie wierzę? „straciła łącznie prawie 170 000 złotych.” czy ta osoba jest niepełnosprawna umysłowo a mimio to dysponuje nadmiarem gotówki? to już mogła uratować kilkoro polskich dzieci i dac im chociaż nadzieję na przyszłosć.

Mika
Mika
1 miesiąc temu

Boże… Dlaczego mi nie pomogła… Ja mam silną depresję, nerwicę, myśli samobójcze… Tylko dlatego że mam długi na 28tys. Spłacam wszystko z wypłaty, mam dzieci na utrzymaniu… Od roku bezskutecznie walczę o alimenty. Dlaczego zawsze dają oszustom? Już lepiej jakby na dom dziecka wpłaciła albo jakieś schornisko. I nie nie pisze po to żeby się żalić na moją sytuację bo wiem że nikt mi nie pomoże więc radzę sobie sama. Dlaczego ci ludzie dają się tak nabierać? Jak chciała pomogac to mogła nawet kupić posiłki bezdomnym…. Ech

edi
edi
1 miesiąc temu

tragedia, jak można być tak głupim