6 października odbędzie się pogrzeb państwowy Żołnierza Wyklętego – Józefa Jankowskiego

W listopadzie 2020 roku podczas prac ekshumacyjnych na cmentarzu w Raciborzu zostały odnalezione szczątki śp. Józefa Jankowskiego, żołnierza Błękitnej Armii gen. Hallera i Armii Krajowej. 6 października spoczną w rodzinnym grobie w Przasnyszu.

 

Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i Dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa poinformował, że w czwartek, 6 października o godzinie 12.00 w kościele Ojców Pasjonistów w Przasnyszu odbędzie się pogrzeb państwowy śp. Józefa Jankowskiego ps. „Płaza”, żołnierza Błękitnej Armii gen. Hallera i Armii Krajowej. Szczątki doczesne zostaną złożone w grobie rodzinnym w Przasnyszu.

 

Józef Jankowski urodził się 18.12.1895 r. w Lesznie. Był synem Stanisława i Walerii z Świdwińskich pochodzącej z Bartnik. Szczątki  Jankowskiego odnalezione zostały w listopadzie 2020 roku w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Dzięki wieloletniej analizie dokumentów wykonywanej przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji udało się zidentyfikować 15 osób, zamęczonych i pochowanych w bezimiennych grobach na łączce cmentarza ,,Jeruzalem” w Raciborzu. Teraz, po siedemdziesięciu latach, odzyskali tożsamość.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments