52 ochotników zimowe ferie spędzi w mundurze

Wraz z nadejściem ferii zimowych rozpoczęło się szkolenie nowych rekrutów w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ferie w mundurze wybrało 52 ochotników.

 

Pierwsze swoje kroki w szeregach 5. Brygady postawili już 10 grudnia, wówczas odbyło się ich powołanie do służby. W koszarach spędzili tylko 2 dni, podczas których zostali wyposażeni w ekwipunek żołnierza lekkiej piechoty, odbyli niezbędne szkolenia teoretyczne oraz zdali wstępny test sprawności fizycznej. 30 stycznia wrócili, by kontynuować szkolenie już na poligonie i wojskowych obiektach szkoleniowych.

Ochotnicy by przystąpić do szkolenia praktycznego musieli zaliczyć sprawdzian wiedzy ze znajomości budowy i obsługi karabinka MSBS Grot. Pozytywne zaliczenie testu pozwoliło im na podejście do szkolenia strzeleckiego, które wczoraj odbyło się na strzelnicy garnizonowej w Kątach Węgierskich. Przyjmowanie postaw strzeleckich, efektywne i bezpieczne posługiwanie się bronią, ładowanie magazynka, składanie i rozkładanie karabinka to oprócz samego strzelania, nieodzowny element szkolenia strzeleckiego. Nie dla wszystkich nowych terytorialsów było to pierwsze strzelanie, ponieważ są wśród nich także instruktorzy strzelectwa.

 

Szkolenie podstawowe odbywające się w czasie ferii zimowych przyciągnęło ochotników z 12 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy.  Wśród 52 nowych adeptów żołnierskiego rzemiosła jest 2 nauczycieli i aż 18 uczniów i studentów, którzy postanowili wykorzystać zimową przerwę w nauce na odbycie przeszkolenia wojskowego.

Szkolenie w ramach projektu Ferie w WOT nie różni się programem szkolenia od tradycyjnych szkoleń podstawowych, a jedynie terminem jego realizacji dostosowanym do przerw w nauce pełnoletnich uczniów i studentów. Pozwala to na możliwość przeszkolenia wojskowego bez konieczności rezygnacji ze szkoły czy studiów.

Najbliższe powołanie ochotników do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 25 lutego i zakończy się przysięgą wojskową 13 marca. Osoby zainteresowane służbą w 5 MBOT mogą przez cały czas składać wnioski o powołanie do służby.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments