5 stycznia zabiją kościelne dzwony. Odprawiane będą także msze żałobne w intencji Benedykta XVI

Szymon Stułkowski, biskup płocki wydał komunikat dotyczący organizacji mszy żałobnych w dniu pogrzebu emerytowanego papieża Benedykta XVI. We wszystkich kościołach zabiją dzwony.

 

W sobotę, 31 grudnia w wieku 95 lat zmarł emerytowany papież Benedykt XVI, kard. Joseph Ratzinger.

1 stycznia, po śmierci emerytowanego papieża w płockiej katedrze została odprawiona msza św. o wieczny spokój duszy kardynała. Mszy przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, a koncelebrowali ją księża biskupi (biskup pomocniczy Mirosław Milewski, biskupi seniorzy Roman Marcinkowski i Piotr Libera).

Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał komunikat dotyczący odprawienia w całym kraju żałobnych mszy św.

 

– Z wielkim smutkiem, ale jednocześnie z głęboką wiarą oraz nadzieją życia wiecznego przyjęliśmy wiadomość o przejściu do Domu Ojca umiłowanego Benedykta XVI, papieża seniora, którego sprawował urząd następcy świętego Piotra w latach 2005-2013.Wraz z całym Kościołem, który jest w Polsce modlimy się o życie wieczne dla zmarłego oraz dziękujemy za jego oddane Bogu i ludziom życie oraz wybitny pontyfikat, którymi Stwórca obdarzył Kościół powszechny. Dlatego właśnie w Świątyni Opatrzności Bożej dnia 7 stycznia 2023 roku o godz. 12:00 – pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – będziemy celebrować Mszę Świętą z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Ponadto, proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora tj. 5 stycznia 2023 odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce – czytamy w komunikacie.

Swój komunikat wydał także ks. Szymon Stułkowski, biskup płocki, który poprosił nie tylko o zorganizowanie w parafiach okolicznościowego nabożeństwa z homilią w intencji zmarłego Papieża Seniora Benedykta XVI w dniu jego pogrzebu, a także, aby w tym dniu o godz. 9.30 rozbrzmiały kościelne dzwony.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments