5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała 2023 rok

Ponad 2500 żołnierzy, kursy i szkolenia w kraju oraz za granicą, współdziałanie z wojskami operacyjnymi, układem pozamilitarnym, „Women of NATO” – 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje rok 2023.

 

PONAD 800 NOWYCH TERYTORIALSÓW

Obrona i wspieranie lokalnych społeczności, to misja Wojsk Obrony Terytorialnej – do jej realizacji niezbędni są żołnierze-ochotnicy, a w roku 2023 przybyło ich do 5MBOT wielu. W ciechanowskich koszarach odbyło się 8 powołań do Terytorialnej Służby Wojskowej na szkolenia 16-dniowe oraz 8-dniowe wyrównawcze. Łącznie ponad 800 mieszkańców północnego Mazowsza dołączyło grona żołnierzy-ochotników – TERYTORIALSÓW.

 

KOBIETA – ŻOŁNIERZ

Mazowiecka Piątka liczy już ponad 2,5 tysiąca żołnierzy z czego 19% stanowią kobiety. Fakt ten był jednym z powodów dla którego 5 MBOT stworzyła projektWomen of NATO” zainaugurowany w marcu międzynarodową konferencją. Celem długoterminowej kobiecej inicjatywy jest doskonalenie interoperacyjności pomiędzy kobietami-żołnierzami z różnych formacji i państw, wzmocnienie między nimi solidarności, a także zwiększenie świadomość społecznej w kontekście służby wojskowej kobiet. Projekt „Women of NATO” będzie rozwijany i kontynuowany przez 5 Mazowiecką Brygadę OT w roku 2024.

 

PODNOSZENIE UMIEJĘTNOŚCI GWARANTEM SATYSFAKCJI ZE SŁUŻBY

5 MBOT należy do pierwszej 5-tki największych Brygad OT w Polsce. Co wpływa na to, że ochotników wciąż przybywa? Jednym z głównych czynników jest sposób zorganizowania szkoleń i dostosowania ich do potrzeb pełniących TSW– szkolenia prowadzone są głównie w weekendy. Umożliwia to zachowanie balansu życiowego, pozwala ochotnikom łączyć życie cywilne ze służbą Ojczyźnie. Terytorialsi oprócz obowiązkowych szkoleń rotacyjnych (min. 2 dni w miesiącu) mają możliwość rozwijać i podnosić kompetencje oraz umiejętności w różnych dziedzinach wojskowego rzemiosła, co przekłada się na satysfakcję z pełnionej służby. W roku 2023 blisko 70 żołnierzy ciechanowskiej Brygady ukończyło bazowy kurs podoficerski SONDA awansując na stopień kaprala, a ponad 20 zdobyło pierwszy stopień oficerski na kursie AGRYKOLA. Ponadto żołnierze Brygady brali udział w specjalistycznych szkoleniach i kursach prowadzonych w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, m.in.: Force Protection, C-IED – pilotażowym kursie instruktorów przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym, Combat Medic oraz kursie snajperskim – realizowanymi z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois, kursie instruktorów systemu amunicji krążącej WARMATE. Nasi żołnierze uczestniczyli również w pierwszym w Polsce strzelaniu bojowym z nowego granatnika M72.

 

TERYTORIALSI 5MBOT W MIĘDZYNARODOWYM GRONIE

Wiedzę i doświadczenie Terytorialsi z północnego Mazowsza pozyskiwali w minionym roku nie tylko z rodzimego „podwórka” – ważnym aspektem w procesie szkoleniowym była współpraca międzynarodowa Brygady. Zaowocowała ona licznymi kursami, szkoleniami, a także zawodami realizowanymi za granicą – to dzięki tego typu przedsięwzięciom Terytorialsi mają możliwość wymiany doświadczeń i opinii na temat sprzętu, technik, treningów i szkolenia z żołnierzami innych państw NATO. Reprezentanci 5MBOT byli m.in. w Stanach Zjednoczonych na ćwiczeniu „Ridge Runner” organizowanym przez Siły Specjalne USA, w Danii na „Instrukctor Leadership Course” organizowanym przez Home Guard Training Center oraz „Danish International Sniper Competition”. Z kolei partnerstwo 5 Mazowieckiej Brygady z Gruzińską Gwardią Narodową pozwoliło na udział żołnierzy Brygady w szkoleniu górskim „Basic Mountain Training Summer Course” w Sachkhere Mountain Training School.

 

Ćwiczymy różne scenariusze zdarzeń – by być w stałej gOTowości

W roku 2023 nie zabrakło szkoleń, które podnosiłyby zdolności Mazowieckiej Piątki w zakresie współdziałania z wojskami operacyjnymi oraz podmiotami pozamilitarnymi. Istotnym doświadczeniem dla żołnierzy 5MBOT było ćwiczenie ANAKONDA-23 – największe w Polsce przedsięwzięcie Sił Zbrojnych RP z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, wojsk sojuszniczych i partnerskich. Z zakresu zarządzania kryzysowego (powierzonego WOT Ustawą o obronie Ojczyzny) przećwiczyli w roku ubiegłym różne scenariusze zdarzeń: na wypadek wystąpienia dużych awarii sieci (ćwiczenie AMPER-23 z PGE DYSTRYBUCJA), poszukiwania osób zaginionych (ćwiczenie TARGONIE-23 w kooperacji z Policją i PSP), ewakuacji osób i pomocy przedmedycznej (powiatowe ćwiczenie obronne ŁOŚ-23).

 

SPRAWDZAMY SWOJE MOŻLIWOŚCI

Żołnierze Mazowieckiej Piątki w minionym roku sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie, a także wytrzymałość psychofizyczną– przesuwając niejednokrotnie jej granicę. Mowa tu o rywalizacjach, w których uczestniczyli reprezentanci Brygady, tj. 30 kilometrowy marszobieg „Norwegian Foot March” oraz „Spur Ride” – zmagania o złote ostrogi kawalerii amerykańskiej zorganizowane w Bemowie Piskim przez żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Z kolei jednym z ważniejszych osiągnięć dla Mazowieckiej Piątki było ponowne „ustrzelenie” GROTowiska23 – III edycji konferencji dotyczącej modułowego systemu broni strzeleckiej MSBS GROT. Terytorialsi 5MBOT podczas rywalizacji w zawodach strzeleckich (blisko 200 uczestników – 20 zespołów z Wojsk Obrony Terytorialnej, 12 zespołów z wojsk operacyjnych, jeden z Wojskowej Akademii Technicznej oraz zawodnicy cywilni) ponownie udowodnili swój kunszt, zdobywając złoto w kategorii drużynowej oraz podwójne złoto indywidualnie.

 

JESTEŚMY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

„Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” – punkt 3 Credo Terytorialsa Mazowiecka Piątka wypełniała całym rokiem w wielu wymiarach. Żołnierze krzewili pamięć o swoich poprzednikach – bohaterach podziemia niepodległościowego, przy każdej możliwej okazji odwiedzali i służyli pomocą kombatantom, kulminacją zaś były liczne świąteczne akcje z udziałem żołnierzy Brygady, tj. „Choinka dla Kombatanta,” „Paczuszka dla Maluszka”, „Szlachetna Paczka” oraz „Taktyczni Mikołaje Mazowieckiej Piątki”. Podczas tej ostatniej żołnierze 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego zebrali rekordową kwotę blisko 10 tysięcy złotych, którą przeznaczyli na zakup prezentów dla dzieci z domu dziecka w Starachówce oraz Chotomowie. Niematerialna, choć równie istotna pomoc drugiemu człowiekowi, to krwiodawstwo. Całym rokiem żołnierze Mazowieckiej Piątki z Ciechanowa, Komorowa, Siedlec i Zegrza Południowego angażowali się w akcje HDK, wtłaczając do systemu ponad 240 litrów krwi.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments