40. rocznica śmierci o. Honoriusza Stanisława Kowalczyka i 10-lecie nadania jego imienia Szkole Podstawowej w Duczyminie

W niedzielę, 19 czerwca odbyła się msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Jana Nepomucena z okazji 40. rocznicy śmierci o. Honoriusza Stanisława Kowalczyka oraz uroczystość 10-lecia nadania jego imienia Szkole Podstawowej w Duczyminie.

 

Uroczystościom przewodniczył ks. Szymon Stułkowski, biskup płocki, ordynariusz diecezji płockiej.

– Prowincjała Ojców Dominikanów reprezentował o. Michał Pac OP z Warszawy. W koncelebrze uczestniczyli ks. prałat Piotr Joniak, dziekan dekanatu dzierzgowskiego, ks. kan. Jarosław Mokrzanowski, kapelan biskupa płockiego, księża pochodzący z parafii Duczymin: ks. kan. Szczepan Bugaj, ks. kan. Robert Banasiak. W uroczystości wzięli udział członkowie Fundacji o Honoriusza z Poznania z duszpasterzem o. Wojciechem Surówką OP oraz z oddziału mławskiego – relacjonuje parafia.

Udział w nich wzięła także Beata Szczepankowska, burmistrz miasta i gminy Chorzele wraz z radnymi, przedstawicielami różnych organizacji, instytucji oraz szkoły i rodzina o. Honoriusza Kowalczyka.

 

Po mszy świętej, dalsza część spotkania odbyła się budynku szkolnym, gdzie wszystkich gości przywitała dyrektor Izabela Strzelecka. Głos zabrała burmistrz, która przypomniała sylwetkę patrona.

– W szczególności wspomnieć należy o. Honoriusza Kowalczyka, który od dekady patronuje waszej szkole. Jego życie jest świadectwem walki o świat, w którym dominują stosunki braterskie, w którym chlebem powszednim jest przyjaźń, dobroć ludzka, wzajemny szacunek niezależnie od tego kim kto jest i jakie ma poglądy. Wasza szkoła wybrała sobie na patrona wyjątkowego człowieka – mieszkańca Duczymina, ucznia tutejszej szkoły podstawowej, dominikanina, katechetę, patriotę, poetę i publicystę, duszpasterza wolności, bohatera przeciwstawiającego się komunistycznemu reżimowi – człowieka, który zapisał się w tutejszej historii i którego pamiętają lokalni mieszkańcy – człowieka, którego chlubnie możecie naśladować – mówiła.

Tradycyjnie dzieci zaprosiły swoich gości na część artystyczną, która miała na celu przybliżenie zebranym ich patrona i podkreślenie wyjątkowego charakteru jubileuszu.

 

Zarząd Fundacji O. Honoriusza Kowalczyka wręczył uczniom stypendia, które trafiły do Amelii Dygnos i Juliana Tańskiego. Uhonorowano także laureatów trzech konkursów: ogólnopolskiego, gminnego i szkolnego konkursu plastycznego zorganizowanego przez PSP w Duczyminie.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kubas
Kubas
11 miesięcy temu

Boże jedyny, myślałem, że Kołakowski biskupem został.

Przasnyszanin
Przasnyszanin
11 miesięcy temu

Ale jest Pan Sławek, nasza gwiazda.