39-letnia przasnyszanka straciła ponad 30 tys. złotych. Uwierzyła, że ktoś chciał zaciągnąć na jej dane pożyczkę

Oszustka podszyła się pod pracownika banku i przekonała mieszkankę Przasnysza, że ktoś próbował zaciągnąć na jej dane pożyczkę, i że jej pieniądze na koncie są zagrożone. Wystraszona kobieta zgodnie ze wskazówkami wpłaciła swoje oszczędności na wskazane przez oszustkę konto. Przasnyszanka straciła 30 tys. złotych.

 

W poniedziałek, 18 grudnia  mieszkanka Przasnysza odebrała telefon od kobiety, która podszyła się pod pracownicę banku, z informacją, że ktoś chciał w jej imieniu wziąć pożyczkę w kwocie 6700 zł.

– Pracownica banku poinformowała 39-latkę, że przełączy ją do specjalisty działu bezpieczeństwa, który pokieruje ją i powie co dalej musi zrobić, by ochronić swoje pieniądze. „Specjalista” polecił przasnyszance, aby swoje oszczędności przelała na bezpieczny rachunek bankowy. Kobieta nie mogła przelać całych środków, ponieważ ograniczał to limit przelewu – informuje mł. asp. Ilona Cichocka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

Oszust polecił jej, aby pozostałe pieniądze przelała za pomocą kodu mobilnej płatności elektronicznej.

–  Kobieta w trosce o swoje pieniądze wykonywała polecenia „specjalisty z banku”. Środki pieniężne przelała na nowe bezpieczne konto techniczne, następnie przekazała rozmówcy trzy kody mobilnej płatności elektronicznej, potwierdzając za pomocą aplikacji wykonane przelewy. Była przekonana, że w ten sposób ochroni swoje oszczędności przed kradzieżą. Wszystkie transakcje wykonywała sama za pośrednictwem aplikacji bankowej – dodaje rzeczniczka.

Kobieta straciła ponad 30 tysięcy złotych.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

– Pracownicy banków nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodów autoryzacyjnych. Każdy telefon od osoby podającej się za pracownika banku, która proponuje wypłacanie i wpłacanie pieniędzy jest telefonem od oszusta. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112 – wyjaśnia policjantka.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments