3 tysiące dodatku węglowego. Bez kryterium dochodowego. Przyjęto projekt ustawy

Rząd przyjął dziś projekt ustawy o nowym dodatku węglowym. Każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ciepła jest węgiel, brykiet lub pellet ma prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 3 tysiące złotych.

 

– Wsparcie finansowe wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ciepła jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Jednorazowy dodatek węglowy wyniesie 3 tys. zł. Będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

 

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wniosek o dodatek węglowy składany będzie do gminy. Będzie to można zrobić do 30 listopada 2022 r. Gmina będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku. Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

 

ren

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
19 dni temu

A jak ktoś pali drewnem lub gazem to musi zmienić deklarację?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu
Reply to  Ewa

Jak ktoś pało drewnem lub gazem to nic nie dostaje.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
19 dni temu

Ależ im się pali pod dupami. Najpierw była ustawa o gwarantowanej cenie węgla. Ale szybko się okazało, że ro niewypał, więc teraz te dodatki. Kolejny impuls dla wzrostu inflacji.

A nie dalej jak wczoraj wyszło na jaw, że te barany od lutego wiedziały, że będzie brakowało węgla w sezonie zimowym. I nie zrobili kompletnie nic.

Jak
Jak
19 dni temu

Serio? Aż tak nasz śmieszny rząd chce uzyskać elektorat? To ja się pytam gdzie dopłaty do pompy ciepla? Gdzie dodatki dla „normalnych” Chciałem być eko to mam? Złodziejstwo nic innego

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu
Reply to  Jak

No masz. Tak samo zostali wydymani ci, co palą pelletem.

Anna
Anna
18 dni temu

bo to nie są barany a sksyny na usługach… najpierw rozpętano krucjatę przeciwko 'kopciuchom’, węgiel be i zabije ci sąsiada… jak z kowid i szprycą. potem deklaracje (złóżbo kara), wymień piec na gaz bo eko (KTO IM płacił zeby lobbowac gaz???). a teraz cyk. zmieniłeś na eko = jesteś FRAJER bo twoją kasę dostanie Henio co pali miałem..

Tomasz
Tomasz
18 dni temu

Projekt ustawy w sprawie mechanizmu wypłat odwołuje się do Ustawy o świadczeniach rodzinnych. Czyli uprawnione osoby dostaną po 3 tys. do ręki, a potem mogą sobie za to kupić wódkę, telewizor czy cokolwiek. Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu
Reply to  Tomasz

Nie, nie mylisz się. To ciag dalszy akcji kupowania wyborców za ich własną kasę.

Peka
Peka
18 dni temu

Wiecie co się stanie dzieki tej ustawie? Cena wegla znowu wzrośnie, a inflacja przekroczy 20procent. Socjalizm to wspaniały ustrój

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu
Reply to  Peka

Oczywiście że skoczy. Bo węgla jest za mało, a te barany nic nie zrobiły w tej sprawie od lutego.