25 lat za zabójstwo dla spadku. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie zabójstwa dla spadku, do którego doszło w Czerwonce (w powiecie makowskim). Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał sprawców na 25 lat pozbawienia wolności.

 

O sprawie informowaliśmy we wrześniu 2020 roku.

24 lipca 2019 r. ok. godz. 9.30 policja w Makowie Mazowieckim została powiadomiona o wypadku drogowym, w którym nieznany wówczas sprawca potrącił Błażeja C. i zbiegł z miejsca zdarzenia.

– Pokrzywdzony został przetransportowany do szpitala w Makowie Mazowieckim. W dniu 3 sierpnia 2019 r. na skutek odniesionych obrażeń pokrzywdzony zmarł – informowała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że wypadek był zaplanowanym zabójstwem.

 

– W lipcu 2019r. Adrian C. i Piotr Ż. postanowili pozbawić życia Błażeja C., który był kuzynem Adriana C. i ustanowił go jedynym spadkobiercą swego pokaźnego majątku. Sprawcy potrzebowali środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej, zaś Adrian C. na pokrycie długów – podała.

Po tym kiedy Szymon Ż. odmówił udziału w morderstwie – Adrian C. i Piotr Ż. uznali, że sami zabiją Błażeja C. Postanowili kupić samochód i „przejechać” Błażeja C., a następnie samochód porzucić w lesie. Tak też zrobili. Audi kupili w Różanie na fałszywe dane osobowe „Jana Kowalskiego”. 24 lipca 2019r. Piotr Ż. obserwował miejsce zamieszkania pokrzywdzonego. Kiedy Błażej C. wyjechał z posesji na rowerze udał się za nim.

– W pewnej chwili przyspieszył i uderzył Błażeja C. prawą stroną pojazdu w tył roweru. Na skutek zderzenia Błażej C. uderzył w przydrożne drzewo, a następnie wpadł do rowu. Kierowca Audi zbiegł z miejsca zdarzenia, w lesie porzucił samochód – relacjonowała prokuratura.

 

Piotr Ż. razem z Szymonem N. chcąc zatrzeć ślady zabójstwa uszkodzili karoserię samochodu, wybili szyby oraz zabrali tablicę rejestracyjną, kołpaki i koło dojazdowe. Adrian C. i Piotr Ż. zostali oskarżeni o zabójstwo Błażeja C., nadto Piotr Ż. o nakłanianie do zbrodni zabójstwa oraz sfałszowanie dokumentów, Szymon N. o utrudnianie prowadzenia śledztwa.

We wtorek, 7 kwietnia 2022 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał oskarżonych – Adriana C. i Piotra Ż. na 25 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał, że motywacja sprawców zasługuje na szczególne potępienie, zaś zbrodnia była zaplanowana w szczegółach. Jednocześnie sąd zauważył, że sprawca Adrian C. nie jest na tyle zdemoralizowany, żeby stosować wobec niego „karę eliminacyjną”, jaką byłoby dożywocie. Wyrok, jaki zapadł w Białymstoku, jest już prawomocny.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments