20-lecie szpitala przy ul. Sadowej w Przasnyszu [FOTO]

27 września 2022 r. świętowaliśmy 20-lecie otwarcia nowego gmachu szpitala w Przasnyszu, będące jednocześnie 170. rocznicą powstania pierwszego szpitala na terenie naszego miasta. Do osób, które przyczyniły się do powstania nowej placówki oraz wszystkich, którzy dbają o jej rozwój i czuwają nad zdrowiem pacjentów, popłynęła moc serdeczności i gratulacji.

 

Historia funkcjonowania szpitala w Przasnyszu należy do jednej z najstarszych w tej części Mazowsza. W grudniu 1852 roku wysiłek społeczny został zwieńczony otwarciem szpitala, którego patronem był wówczas św. Stanisław Kostka. Murowany obiekt z oddziałem wewnętrznym, chirurgicznym i zakaźnym przetrwał do 1942 r., kiedy doszczętnie spłonął. Na potrzeby szpitala zaadaptowano wówczas poniemiecki budynek mieszkalny, mieszczący się przy ul. Szpitalnej 4 w Przasnyszu. Szpitalowi nadano wówczas imię doktora medycyny i filozofii Wojciecha Oczko, które placówka nosi do dziś.

W 1987 roku podjęto działania, zmierzające do rozpoczęcia budowy nowego szpitala, na który mieszkańcy powiatu przasnyskiego czekali od dawna, ponieważ obiekt przy ul. Szpitalnej nie przystawał do wymogów współczesności. Od momentu wylania fundamentów do chwili otwarcia szpitala przy ulicy Sadowej w Przasnyszu upłynęło 16 lat.

 

Swoje listy gratulacyjne z okazji jubileuszu przekazali dyrektorowi szpitala Grzegorzowi Magnuszewskiemu m.in. wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, marszałek województwa Adam Struzik, zaś dyplomy wręczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz szefowie powiatowych służb mundurowych.

W uznaniu zasług osób, które przyczyniły się do powstania nowej siedziby najważniejszej instytucji ochrony zdrowia w powiecie przasnyskim, starosta Krzysztof Bieńkowski przyznał medale „Gloria Prasnensis Terrae”. Odznaczenia odebrali: poprzedni dyrektor szpitala Jerzy Sadowski, były starosta Zenon Szczepankowski oraz jego zastępca Tomasz Osowski. Ważną częścią uroczystości było także odsłonięcie tablicy ufundowanej z okazji 20. rocznicy otwarcia gmachu przy ul. Sadowej, która zostanie zamontowana na budynku szpitala.

Emerytowany dyrektor Jerzy Sadowski, piastujący stanowisko dyrektora szpitala w latach 1979-2019, wspomniał okoliczności projektowania nowego gmachu. Zgodnie z życzeniem dyrektora oraz starosty Zenona Szczepankowskiego pani architekt opracowała projekt obejmujący łazienki mieszczące się w każdej sali chorych. Niestety zamierzenie zostało przekreślone przez przedstawiciela władz centralnych i skwitowane słowami: „Nie będzie Paryża w Przasnyszu”.

Od tego czasu powiatowa placówka medyczna przeżywała wzloty i trudności, związane choćby z kondycją państwowego systemu ochrony zdrowia. W sierpniu 2022 r. Rada Powiatu Przasnyskiego dokonała pozytywnej oceny sytuacji ekonomiczno — finansowej szpitala w Przasnyszu na podstawie raportu o sytuacji ekonomiczno — finansowej placówki za rok 2021, który szpital zakończył pierwszym od lat zyskiem. Pod uwagę wzięto również prognozę na lata 2022-2024, ale przyszłość nie maluje się w optymistycznych barwach.

 

Obecne wyceny usług medycznych proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie odpowiadają faktycznym kosztom ich realizacji. Nie jest to problem wyłącznie przasnyskiego szpitala, ale placówek w całej Polsce. W prognozach sytuacji ekonomiczno-finansowej na kolejne lata obrotowe, biorąc pod uwagę obecny stan służby zdrowia, szpital w Przasnyszu zakłada ujemne wyniki finansowe.

Podstawowym warunkiem poprawy trudnej sytuacji finansowej powiatowej placówki będzie zwiększenie finansowania z NFZ poprzez urealnienie wyceny za punkt rozliczeniowy oraz rozszerzenie działalności o nowe procedury medyczne.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

A na rehabilitację trzeba ponad rok czekać.Chore terminy wizyt do specjalistów.Ale medale trzeba przyznać .

Wpz
Wpz
2 lat temu
odpowiada  Mieszkaniec

Akurat to nie jest ani wina szpitala, ani kierownictwa, tylko przydziału NFZ.. pretensje musisz mieć do góry

Wojtek
Wojtek
2 lat temu

Jakie to wszystko sztuczne 😅😅😅 a najlepsze te wręczanie medali. OBECNY STAROSTA BYŁEMU STAROŚCIE I OBECNY DYREKTOR BYŁEJ DYREKTOR 😅❤️ Szopka+ PiS2022

Kolo
Kolo
2 lat temu

Nawet nie ma słowa o firmie która była wykonawca szpitala . Wielki trud w budowę został włożony m.in przez ludzi tam pracujących

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
odpowiada  Kolo

Szkoda ze nie wspomnisz, jaka była tam odstawiona fuszerka…

Ewa
Ewa
2 lat temu

Aż się przykro patrzy na to wszystko…

Rysiek
Rysiek
2 lat temu

Kolejny lans darmozjadów.Pobawcie się bo już niedługo się skończy brylowanie po salonach.

Szczęśliwa
Szczęśliwa
2 lat temu

Jacy wy wszyscy mądrzy jesteście. Aby tylko szpile komuś wbić. Ciekawe czy wam tak znowu lepiej będzie czy bedziecie narzekać na następnych.

michał
michał
2 lat temu

Skoro taki wspaniały szpital to czemu dyrektor chce z niego uciekać?

Adama
Adama
2 lat temu
odpowiada  michał

Może nie ma wyboru

Gbb
Gbb
2 lat temu

Byłam niedawno pacjętką SOR i Oddziału Wewnętrznego,chylę czoła dla całego personelu.Życzę następnych 20 lat w zdrowiu.
A terminy to wszędzie są długie niestet

Kazio
Kazio
2 lat temu

Budynek szpitalny ma tamte czasy był dobrze wyposażony, niestety od początku źle zarządzany. Sadowski doprowadził do upadku. W dobrą dla siebie porę odszedł i jeszcze z odznaczeniami i nagrodami.

Kolo
Kolo
2 lat temu
odpowiada  Kazio

Wyposażony na te czasy jest też bardzo dobrze .pod tym względem jest w czołówce na Mazowszu

Kazio
Kazio
2 lat temu
odpowiada  Kolo

No co z tego wynika?

Kazio
Kazio
2 lat temu

Z tym Paryżem to jakaś ściema, ale zostało Paryżewo.

Mieszczuch
Mieszczuch
2 lat temu

Niestety ale wypadłalo by dobudować spora część aby dodać kilka kluczowych oddziałów, brakuje urazówek, i czegoś bardzo specjalistycznego jak kardiologia itp.
W końcu to miasto emerytów rencistów więc urazy i serducha to najczęstsze problemy zdrowotne