2. ORel Przasnysz. Obchody Narodowego Święta Niepodległości [FOTO]

11 listopada 2020 roku jak i dni poprzedzające Narodowe Święto Niepodległości to intensywny czas dla żołnierzy 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu.

 

 W ramach przygotowań do tego szczególnego święta uprzątnięto mogiły, groby i tereny wokół pomników poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej. Osobiście Dowódca Ośrodka – płk dypl. Bogusław Postek zapalił znicze i złożył wiązanki w miejscach pamięci tamtych wydarzeń. W dniu 11 listopada Dowódca Ośrodka uczestniczył również we Mszy Św. w kościele pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu, sprawowanej w intencji Ojczyzny. Po mszy odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Wojska Polskiego, Synów Ziemi Przasnyskiej odznaczonych krzyżami Orderu Virtuti Militari za bohaterstwo w Wojnie Bolszewickiej. Pomysłodawcą wykonania tablicy było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

 

Szczególna refleksja ze strony Dowódcy Ośrodka pojawiła się podczas odwiedzenia miejsca, w którym stracono mjra. Stefana Cieleckiego ps. Orlik – Dowódcy Oddziału Powstańczego. Płk dypl. Bogusław Postek przypomniał, że: „Sławę mjr Cieleckiemu przyniosła bitwa pod Gołyminem. Podczas wycofywania oddziałów powstańczych wykazał się wielką odwagą. 14 października 1863 roku w bitwie pod Osówką mjr Cielecki został ranny i dostał się do niewoli rosyjskiej. Więziony w Modlinie, osądzony przez sąd polowy i rozstrzelany w Przasnyszu, właśnie w tym miejscu. Oddając mu symboliczny hołd pamiętajmy, że pamięć o bohaterach nie umiera. Kultywujmy cześć tych osób, którzy w imię najważniejszych wartości jakimi są: Bóg, Honor i Ojczyzna walczyły i poległy za to, żeby dzisiaj Polska była wolna i niepodległa.”

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku, o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej w 1945 roku a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku.

 


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments