2. ORel Przasnysz. Nadanie Chorągwi WP oraz ślubowanie klas mundurowych [FOTO]

10 listopada na placu apelowym w 2. Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu odbyła się zbiórka z okazji obchodów Święta Niepodległości połączona z nadaniem Chorągwi WP przasnyskiej jednostce wojskowej oraz ślubowaniem klas mundurowych.

 

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu i miasta Przasnysz, służby mundurowe, dyrekcje Zespołu Szkół Powiatowych oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu, jak również społeczeństwo z miasta Przasnysz.

– W tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Dzisiejsze obchody to swoisty symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, ale również symbol wiary i zwycięstwa.Jak wszyscy wiemy pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasz naród skrwawiony w wojnach z pewnością na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją olbrzymią cenę, ponieważ nie został nam dany raz na zawsze. To właśnie my, spadkobiercy naszych walecznych przodków powinniśmy szczególnie doceniać naukę historii, wykorzystywać jej przykłady, by nie powielać błędów przeszłości, ale by nasza Ojczyzna rozwijała się w mądrości.Wolność trzeba pielęgnować, by kolejne pokolenia naszych rodaków nie musiały umierać w imię niepodległości, dlatego szczególnie apeluję do naszej młodzieży: Bądźmy dumni z Naszej Ojczyzny! bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami! – przypomniał płk Bogusław Postek

 

Kolejnym elementem uroczystości było wręczenie Chorągwi WP przasnyskiej jednostce wojskowej.

– W dniu dzisiejszym pisze się wspaniała historia przasnyskiego Ośrodka. Otrzymaliśmy Chorągiew Wojska Polskiego, która obok sztandaru stanowi symbol sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy – mówił dowódca.

Niezwykle wyczekiwanym momentem uroczystości było złożenie ślubowania przez uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Powiatowych oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu. Prawie stu kadetów z czterech klas powtórzyło wypowiadane przez dyrektorów szkół słowa roty ślubowania. Czterej wyróżniający się uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu: Dawid Dziobek, Wojciech Osiewicz, Jakub Antosiak, Patryk Pietrzak złożyli przysięgę na sztandar szkoły.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu na czele z kapelmistrzem panem Piotrem Zalewskim.

Wojskowa asysta honorowa z  2. Ośrodka Radioelektronicznego uświetniła również obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości zorganizowane przez Burmistrza Miasta Przasnysz oraz Starostę i Burmistrza miasta Sierpc.

 

 

Źródło 2.ORel
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments