2.ORel Przasnysz. Blisko 30 żołnierzy wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej

Dziś, 18 marca odbyła się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Słowa roty przysięgi za Dowódcą Ośrodka wypowiedziało blisko trzydziestu żołnierzy.

 

Dowódca 2. ORel płk dypl. Bogusław Postek odczytał list intencyjny skierowany do uczestników wydarzenia przez Ministra Obrony Narodowej, a następnie odniósł się do symboliki tej uroczystości.

– Szanowni Państwo zwróćcie uwagę, że na prawym skrzydle ugrupowania stoi kompania honorowa wraz ze sztandarem 2. Ośrodka Radioelektronicznego. Jest to najważniejszy znak w każdej jednostce wojskowej. To na sztandarze widnieją trzy niesłychanie istotne słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna. Żołnierze Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej zapamiętajcie te słowa i kiedykolwiek będziecie mieć kłopot, z tym co w życiu zrobić, jaką podjąć decyzję, przypomnijcie je sobie raz jeszcze. Pierwsze odnosi się do tego, co nad nami. Do rzeczy najważniejszych i fundamentalnych. Do tego co znajduje się w waszych sercach, bo pamiętajcie, że żołnierz to przede wszystkim człowiek uporządkowany wewnętrznie. Słowo honor jest swoistym znakiem firmowym współczesnego żołnierza Wojska Polskiego. Ostatnie słowo – Ojczyzna odnosi się do wszystkiego, co wokół Was. Odnosi się również do Waszych rodziców, dziadków, przyjaciół, do nas wszystkich tu obecnych. Żołnierze, te trzy najważniejsze słowa muszą być od dzisiaj Waszą refleksją.

 

– Zakładając wojskowy mundur wkroczyliście na niezwykle trudną i odpowiedzialną drogę własnego rozwoju. Od momentu złożenia uroczystej przysięgi wojskowej nie ma już rozczulania się o profitach, o sprawach materialnych, o przywilejach żołnierza. Od teraz skupcie się na szkoleniu, na tym, by przekazaną Wam wiedzę wykorzystać jak najlepiej potraficie, dając w potrzebie świadectwo odwagi, męstwa oraz narodowego patriotyzmu. Życzę Wam, by służba w Wojsku Polskim była dla Was źródłem dumy i zadowolenia – dodał Dowódca.

Na zakończenie przemówienia płk Postek zwrócił się do rodzin żołnierzy: „Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, którzy dzisiaj przybyli, za przygotowanie swoich córek i synów, za cierpliwość włożoną w wychowanie i przekazanie im najwyższych wartości, które zaszczepiły w nich miłość do naszej Ojczyzny. Dziękuję Wam za Wasze wsparcie i wyrzeczenia, dzięki którym otworzył się dla nich świat i nowe perspektywy, dzięki czemu mogą się teraz realizować będąc częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.”

 

Żołnierskiego błogosławieństwa zgromadzonym udzielił kapelan Garnizonu Przasnysz ks. ppłk dr Sławomir Gadowski, obecny podczas uroczystości był również zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostrołęce mjr Paweł Krajewicz. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

 

 

red

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
cezdlu_37
cezdlu_37
8 miesięcy temu

No „moi ludzie” wyróżnieni. Gratulacje Starszy Referencie 🙂

Marta
Marta
8 miesięcy temu
Reply to  cezdlu_37

Dzięki szefie

Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
8 miesięcy temu

Przysięga łysoli.

Krieg
Krieg
8 miesięcy temu

Podobna mobilizacja była przed drugą wojną światową, poczytajcie co się święci

Sybilla
Sybilla
8 miesięcy temu
Reply to  Krieg

nic sie nie swieci. Chiny maja z nienacka odebrac swoja Mandzurie,
Haishenwai,(Wladywostok) Kuyedao(Sachalin) ,Zewnętrzne Pasmo Xing’an.(Pasmo Stanowe)
Ot skonczyla sie dzierzawa i kilku ludzi wczesniej o tym wspominalo.
Wiaczeslaw Kraszennikow, 'Siostra Łucja: Chiny napadną na Rosję. Trzy dni ciemności. ’, Marian Węcławek, Dannion Brinkley , Priest Guriy (Yuri Chezlov),
Kiedy jak nie teraz lub w najblizczym czasie od rok do pieciu?