2 CZERWCA ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE KONSULTACYJNE Z MIESZKAŃCAMI PRZASNYSZA W SPRAWIE ZBIORNIKA RETENCYJNEGO

Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski zaprosił 2 maja br. na godz. 16.30 mieszkańców miasta oraz burmistrza miasta na spotkanie konsultacyjne, w sprawie planowanego przez Starostwo zbiornika retencyjnego w Przasnyszu. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, głównie właścicieli gruntów przylegających do planowanego zbiornika. Starosta, wspierany pracownikami wydziału geodezji, wyjaśnił jaki jest plan lokalizacji tego zbiornika.

Inicjatywa starosty uzależniona od woli mieszkańców i władz Przasnysza

Starosta zapewnił, że zbiornik ma szansę powstać tylko wtedy, kiedy konsultacje wykażą pozytywny stosunek mieszkańców Przasnysza i władz miasta. W przypadku negatywnej oceny tej inicjatywy ze strony, czy to mieszkańców, czy władz miasta, starostwo odstąpi od tych planów, gdyż powiat nie może robić gdziekolwiek tak poważnych inwestycji wbrew ich woli.

Najpierw wykup gruntów

Powiat zaoszczędził środki finansowe z niewielkich dochodów własnych i jest skłonny wydatkować te środki już w najbliższych tygodniach, na dobrowolny wykup gruntów od właścicieli działek zalewowych wzdłuż rzeki Węgierki.

Liczy się czas, wstępny wniosek starostwo już złożyło

Sprawa wymaga szybkiego działania, gdyż starostwo już złożyło w tej sprawie wstępny wniosek w kierunku pozyskania środków unijnych. Wniosek ten należy obecnie uszczegółowić, podeprzeć dokumentacją techniczną i przede wszystkim należy wykazać się własnością nieruchomości, na których będzie realizowana inwestycja.

Starosta: Chcę, aby zbiornik miał przepiękną formę architektoniczną

Starosta Zenon Szczepankowski obiecał, że zbiornik będzie miał przepiękną formę architektoniczną. Nie może jej jeszcze zaprezentować, bo jest ona, póki co w jego głowie. Obiecał jednak, że wstępną koncepcję będzie w stanie narysować do końca roku. Później dopracują to zawodowi projektanci. Forma zbiornika będzie jednak uzależniona od gruntów, które uda się wykupić.

Optymistyczna postawa mieszkańców Przasnysza

Dyrektor wydz. geodezji Wiesław Potrapeluk zadał w związku z tym pytanie ile osób obecnych na sali skłonne jest sprzedać starostwu grunty pod budowę zbiornika. Ręce podniosło większość obecnych właścicieli.

Zabieramy się do pracy, opłacimy wszelkie procedury

Wyraźnie ucieszony starosta stwierdził, że w tej sytuacji zabieramy się natychmiast do pracy. Powiat nie będzie w stanie wykonać tak wielkiej inwestycji z własnych środków. Musimy przygotować dokumentację pod pierwszy nabór unijny w nowej perspektywie. Ze względu na ogromną konkurencję o te środki, drugiego naboru może już nie być.

Starosta upoważnił wydział geodezji, aby już w następnym tygodniu sporządził protokoły uzgodnień na wykup gruntów z poszczególnymi  właścicielami. Starostwo opłaci wszystkie procedury związane z wykupem.

Drony pomogą przygotować projekt zalewu

W najbliższym czasie nad Węgierką pojawią się drony, które szczegółowo sfotografują tereny przyległe do rzeki, aby późniejszy projekt mógł uwzględnić wszelkie uwarunkowania terenowe. Starosta wprawdzie osobiście obszedł i sfotografował wcześniej cały teren inwestycji i ma wyobrażenie, jak ten zbiornik powinien wyglądać, ale zdjęcia z dronów będą bardzo pomocne.

Lokalizacja zbiornika zapewni funkcję przeciwpowodziową i przeciwsuszową

W ramach odpowiedzi na pytania, starosta stwierdził, że zalew, pomimo lokalizacji południowej, będzie miał pozytywne znaczenia zarówno przeciwpowodziowe, jak i przeciwsuszowe. Te cele będą osiągane, dzięki możliwości regulowania szybkości spływu wody, szybszej niż obecnie w okresie zagrożenia powodziowego i wolniejszej w okresach suszy.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments