16 – latek odpowie przed sądem rodzinnym za jazdę motorem bez uprawnień i badania technicznego pojazdu

W czwartek, 7 września policjanci zatrzymali do kontroli drogowej motocyklistę, który przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 33 km/h.

 

– Okazało się, że to nie jedyne przewinienie kierującego. 16 – letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego nie posiadał uprawnień do kierowania, a motocykl, którym kierował nie miał aktualnego badania technicznego – informuje asp. Magda Zarembska.

16 – latek przewoził 15 – letniego pasażera. Obydwaj zostali przekazani pod opiekę matki motocyklisty. Losem młodego kierowcy zajmie się teraz sąd rodzinny.

– Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc pojazd bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest błędne. Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny – wyjaśnia rzeczniczka.

W momencie, gdy kierowcą okazuje się osoba małoletnia to sprawa kierowana jest do sądu rodzinnego.

– W takich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21. roku życia. Przypominamy, że konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicą wsiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień – dodaje.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments