150 mln zł z Unii Europejskiej dla mazowieckich szpitali! Ruszył projekt.

Wczoraj zarząd województwa mazowieckiego uruchomił projekt unijny, dzięki któremu do mazowieckich placówek trafi m.in. najbardziej potrzebny sprzęt ratujący życie i środki ochrony. Wartość projektu wyniesie aż 150 mln zł. To pierwsze takie wsparcie w kraju i w Unii Europejskiej. Samorząd zebrał już najpilniejsze potrzeby od mazowieckich szpitali. Teraz rozpocznie się proces zakupów.

 

Mazowsze jako pierwszy region w Polsce uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. Projekt pozwoli na wyposażenie m.in. w niezbędny sprzęt podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. W tym momencie to ponad 60 placówek w województwie. Projekt zakłada również wsparcie dla stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że w tej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca samorządów ze służbami i władzami centralnymi.

 Oczywiście, za działania kryzysowe odpowiada strona rządowa, ale dociera do nas wiele sygnałów ze szpitali o olbrzymich dodatkowych potrzebach. Szpitale chcą odpowiedzialnie przygotować się do wzrostu liczby pacjentów i trzeba im w tym pomóc – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Aby doposażać szpitale, w pierwszej kolejności samorząd województwa uruchomił 10,5 mln zł w ramach rezerwy kryzysowej. W ostatnich dniach to właśnie z niej kupowano aparaturę i środki ochrony. Po uruchomieniu projektu unijnego kolejne zakupy będą realizowane już dzięki wsparciu unijnemu.

 Mówienie, że UE nie wspiera krajów członkowskich w tej trudnej sytuacji, to delikatnie mówiąc nieporozumienie. Komisja Europejska dała zielone światło do przekierowania wsparcia unijnego na najpilniejsze potrzeby służby zdrowia. To realne i bardzo duże pieniądze – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Co będzie mogło być kupowane w ramach projektu samorządu województwa?

Wszystko co niezbędne w walce z koronawirusem. Przede wszystkim zakup aparatury medycznej i diagnostycznej (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do jej uruchomienia – adaptacja), zakup odczynników, urządzeń do dezynfekcji, środków do dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej, leków, szczepionek, testów, stworzenie tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką oraz inne niezbędne wydatki, które pojawią się wraz z potencjalnym rozwojem epidemii.

Obecnie finalizowana jest ostateczna lista potrzeb, nad czym pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie będzie on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie – dodaje członek zarządu Elżbieta Lanc.

Partnerami projektu mogą być placówki, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości (ostateczna lista partnerów może ulec zmianie):

Subregion ostrołęcki

  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Zakładów w Makowie Mazowieckim im. Duńskiego,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDITRANS OSTROŁĘKA” Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Pełna lista szpitali dostępna na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.


 

Źródło mazovia.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu

Unia znowu ratuje nam tyłek. Ta sama Unia, która nasz pokraczny prezydent nazwał wyimaginowaną wspólnotą. W najbliższych wyborach czas mu „podziękować”.
My się podobno od miesięcy przygotowaliśmy. A po 3 tygodniach od pierwszych zachorowań szpitale błagają o pomoc. A to dopiero początek. Kurski 2 miliardy dostał, będzie mógł siać propagandę.
Dobra zmiana,nie ma co.

#wyPAD2020

Stefan .W
Stefan .W
4 lat temu

a gdzie pan Owsiak i pieniążki ze zbiórek? kisi na kontach prawie 500 milionów złotych (nie wydane na cele statutowe). tak się żyje z odsetek. kiedy skarbówka prześwietli rozliczenia pana Jurka? nigdy – bo ich nie ma.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu
Reply to  Stefan .W

Bzdury kolego opowiadasz i tyle. 500 milionów to może Pan Rydzyk ma pochowane.
Pewnie tego nie wiesz, ale Owsiak publikuje sprawozdania finansowe co roku. I co roku jest to kontrolowane. Poza tym Owsiak już kupuje sprzęt dla szpitali. A Tadzio co kupuje?

Wyborca
Wyborca
4 lat temu

Czas najwyższy podziękować dobrej zmianie,tam są wszyscy zakłamani ,rzecznik ministerstwa zdrowia to wogole nie wie co gada,wczoraj jak byka konferencja Mateusza i minister zdrowia nie wierzył chuba w to co słyszy ,nawiązanie do historii akuratxjie na miejscu,nie czas i miejsce ,panie premierze. Zakłamany rządzie ,przez wasze wojaże i zwożenie kolejnych polaczkow doprowadzi to do śmierci milionów ,po co ich zwozić?suweren wam potrzebny na pseudo wybory?historia was rozliczy. Niebawem ,będą pisać o was jak zakłamane historyjki wciskaliscie ,Kiedy ten lud się opamięta i przestanie wierzyć w te brednie zakłamane podle nikczemne brednie ,PiS to samo zło ,a co z guru waszym… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
4 lat temu
Reply to  Stefan .W

Panie … ! Proszę o przyzwoitość ! Zachowuj się pan ! pomogę, wrzucam cytaty ze strony pana Owsiaka i WOŚP ! Czytaj pan !!! ” Zamówiliśmy 157 kardiomonitorów o łącznej wartości 4 290 516 zł. W tym 100 zdalnie sterowanych, które będą stanowiły wyposażenie każdego łóżka, wcześniej przez nas zamówionego. Z Ministerstwa Zdrowia otrzymaliśmy już wykaz szpitali jednoimiennych do których sprzęt będzie przekazany. Ze wszystkimi jesteśmy w kontakcie i ustalamy szczegóły przekazania sprzętu. Te zakupy finansujemy już z funduszu interwencyjnego. Pierwszą wpłatą, jaką otrzymaliśmy, była wpłata 1 600 000 zł, które otrzymaliśmy od firmy Coca-Cola. Od wczoraj próbujemy razem z… Czytaj więcej »

J... J...
J... J...
4 lat temu

Proszę bardzo… Siedzą sobie Państwo wygodnie w gabinecie i jak widać- dla Nich maseczek i rękawiczek nie brakuje. Bezczelność straszna. My pracujemy wśród ludzi, codziennie narażeni i dla nas trzeba szukać materiałów i szyć po kątach maski. Mamy deficyty płynów do Dezynfekcji, rękawiczek, szpitale błagają o pomoc… A tu proszę… Siedzieć w domach, robić zdalne obrady i oddać maseczki i rękawiczki, tam gdzie są naprawdę potrzebne!!!