15. rocznica śmierci Jana Pawła II. Kardynał Dziwisz nawołuje do wspólnej modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa.

Dziś mija 15 lat, kiedy to kamerling Eduardo Martinez Somalo chwilę po godzinie 21.37 wypowiedział słowa „Vere papa mortuis est” – “Zaprawdę, Papież nie żyje”. Następnie poinformowano tłumy wiernych zebranych na Placu św. Piotra – Nasz ukochany Ojciec Święty, Jan Paweł II odszedł do domu Ojca.

 

Przyczyną śmierci Karola Wojtyły była nieodwracalna zapaść sercowo – naczyniowa i szok septyczny. Żył 84 lata, a jego pontyfikat trwał 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni.

Już dzień przed jego śmiercią, 1 kwietnia, na placu Św. Piotra gromadzili się ludzie z całego świata chcący oddać hołd Papieżowi – Polakowi w ostatnich godzinach jego życia. Wszyscy łączyli się w modlitwie. Nikt nie miał złudzeń, Karol Wojtyła odchodził do domu Pana. Najpierw Joaquin Navarro Valls poinformował, że jego stan jest bardzo ciężki i traci świadomość, a następnie Joseph Ratzinger powiedział, że Papież umiera, jest świadom i pożegnał się już ze swoimi najbliższymi współpracownikami. Ostatni komunikat usłyszeliśmy około godziny 19, a niecałe dwie godziny później Ojciec Święty zmarł.

Jego pogrzeb odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Uroczystość wraz z mszą pogrzebową były emitowane przez telewizje na całym świecie. Do samego Watykanu przybyło miliony ludzi, wielu naszych rodaków. W pogrzebie uczestniczyło czterech królów, 5 królowych i ponad 70 prezydentów.

Dziś mija 15. rocznica śmierci naszego Papieża – Polaka. Kardynał Stanisław Dziwisz nawołuje rodaków do wspólnej modlitwy. – Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi.

Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości – wspomina w przekazanym komunikacie.

Zachęca nas, aby dziś, o godzinie 21.37 zapalić świece w naszych oknach.  – Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia – dodaje.

wb


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments