14 Syberyjski w Ciechanowie

Wiosna w końcu, więc i życie kulturalne zaczyna się rozwijać.
Na zaproszenie pani dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie, delegacja 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza udała się do Ciechanowa, niejako w charakterze asysty dla Piotra Kaszubowskiego, który to jechał z przygotowanym odczyt pod tytułem 'Mało znane fakty z życia Tomasza Kolbego’, i zamiarem przedstawienia tegoż dla przedstawicieli ciechanowskiego życia publicznego.
My zaś, niektórzy po raz pierwszy w strojach przygotowywanych na okres letni, ( jeszcze nie dopracowanych i dokończonych 😉 , mieliśmy zaprezentować 'namacalnie’ broń powstania styczniowego.

Piotr Kaszubowski zaprezentował odczyt, szczegółowo opracowany i bogaty w fakty z życia zarówno Tomasza Kolbego jak i jego rodziny. Od narodzin, poprzez okres młodzieńczy, udział w powstaniu styczniowym do bohaterskiej, acz tragicznej śmierci.

Po dyskusji na temat Tomasza Kolbego, pałeczkę przejął Mariusz Łyszkowski. Wspomagany rekwizytami, z niewielką pomocą przyjaciół zaprezentował najbardziej rozpowszechnione typy broni, używanej przez powstańców. Od broni skałkowej, poprzez kapiszonowe dubeltówki, do rewolwerów. Pokazaliśmy też kilka przykładowych egzemplarzy broni białej, niestety najbardziej charakterystycznej i rozpoznawalnej nie mogliśmy wziąć ( a ściślej, nie było chętnych trzymać kos za oknem samochodu 😉 ).
Potem przyszła kolej odpowiadać na pytania publiczności, jak również wytłumaczyć dlaczego akurat ten pułk a nie inny, jak i okres zainteresowań.

Na zakończenie, w małym już gronie przy kawie herbacie i ciastku, porozmawialiśmy z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ciechanowskiej i pracownikami biblioteki, o historii, powstaniu, i rekonstrukcji.

Dziękujemy za zaproszenie do wzięcia udziału w ’Spotkaniu z historią’i zapraszamy do nas, na inscenizacje które będziemy przygotowywać.


Mariusz MocekSprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments