14 PSS Przasnysz w filmie ” Zapomniany Legion”

W czasie gali, która odbyła się 24 października w Warszawie film „Zapomniany Legion” zdobył Puchar – Nagroda Specjalna VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Do nagrody zgłoszonych było kilkadziesiąt filmów z kraju i zagranicy. W filmie główne role grali członkowie 14 pułku strzelców syberyjskich z Przasnysza; Mariusz Maciaszczyk, Mariusz Łyszkowski i Piotr Łyszkowski. W filmie tym członkowie 14pss grali od początku jego kręcenia. Nagroda dla Reżysera Przemysława Bednarczyka za najlepszy film dokumentalny jest ogromnym wyróżnieniem a dla aktorów dużą promocją. Premiera telewizyjna miała miejsce 21 maja 2016 roku w TVP Historia o godz. 20:30

„Film w takiej formie, powstać mógł tylko dzięki wspaniałym pasjonatom, rekonstruktorom historycznym takim jak koledzy z Przasnysza. Bez nich byłby to jeden z tysięcy czarno-białych dokumentów, pozbawionych epokowej barwy. – powiedział Przemysław Bednarczyk, reżyser filmu.”

Zapomniany Legion to historia powstania i szlaku bojowego Legionu Puławskiego. Formacji wojskowej utworzonej przez środowiska narodowe o orientacji pro rosyjskiej, według których największym zagrożeniem dla Polski podczas I wojny światowej były państwa niemieckie tj. Austro-Węgry i Niemcy. Legion był początkiem formowania  polskich sił zbrojnych walczących po przeciwnej stronie niż Legiony Piłsudskiego. Rosja odnosiła się do tej inicjatywy niechętnie i nieufnie co spowodowało min. wykrwawienie się Legionu w walkach w 1915 roku. Dał on jednak początek kolejnym inicjatywom które przyniosły powstanie trzech Korpusów Polskich w Rosji. Wróciły one do kraju w 1918 roku i weszły w skład odrodzonego Wojska Polskiego. Film porusza problem niemal zupełnego zapomnienia tej formacji, którą  przyćmiły Legiony Piłsudskiego. Historia obeszła się surowo i niesprawiedliwie z Legionem, którego żołnierze walczyli nie mniej bohatersko i z nie mniejszym poświęceniem niż legioniści Piłsudskiego. W szeregach Legionu Puławskiego walczyli tak wybitni ludzie jak późniejszy reżyser Holywood Ryszard Bolesławski wielu zasłużonych oficerów armii II RP, o których dziś nikt nie pamięta. Nie ma też nigdzie kwatery żołnierzy tego legionu a jedyny okazały pomnik stoi na polu  bitwy pod Pakosławiem, choć na Grobie Nieznanego Żołnierza znalazł się napis Pakosław, świadczący że Legion zapisał chwalebną kartę w historii polskiego oręża…

Reżyserem filmu jest Przemysław Bednarczyk – historyk Radomski, który od wielu lat współpracuje z TVP a Jego produkcje to: „Historia żywa” wyświetlany w każdą niedzielę o 16.45 na antenie TVP Historia, Film „Rok 1863”, który zdobył „Perłę Renesansu” – Pierwszego Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią”. Współpracuje również z Bogusławem Wołoszańskim przy programie „Sensacje XX wieku” emitowanym na antenie TVP 1 oraz „Było nie Minęło” prowadzonym przez Adama Sikorskiego. Nieodstępującym z całą aparaturą reżysera jest kamerzysta Wojciech Pronin.

Zapomniany Legion

Scenariusz i reżyseria – Przemysław Bednarczyk

Zdjęcia i montaż – Wojciech Pronin

Kierownik produkcji – Bartosz Bednarczyk

Dźwięk – Bartosz Kowalczyk

Współpraca: Mariusz Król, Dariusz Kulig, Mariusz Maciaszczyk, Mariusz Łyszkowski, Sławomir Jodełka i inni.

W filmie wystąpiły grupy rekonstrukcyjne m. in. z Radomia, Iłży, Mszczonowa, Przasnysza, Kozienic, Lublina a nawet z Rosji.

14 PSS Przasnysz

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments