14 PSS Przasnysz w Chorzowie

W dniach 13-14 czerwca GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wyruszyła do Chorzowa by wziąć udział w VI zjeździe rycerstwa chrześcijańskiego. GRH 14PSS wcieliła się w partię Kolbego z okresu powstania styczniowego i legionistów puławskich.

Po wielogodzinnej jeździe dotarliśmy o świcie do Chorzowa a dokładnie do Parku Śląskiego gdzie rozbiliśmy obozowisko. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Powstańców styczniowych i legionistów puławskich. Od samego rana gdy otwarto park nasze obozowisko oglądało wielu zwiedzających. Każdy mógł postrzelać z CKM-u Maksim i broni czarnoprochowej co było nie lada atrakcją.

Przed południem autobusy zabrały rekonstruktorów na nabożeństwo w parafii św. Antoniego. Po nabożeństwie rekonstruktorzy odtwarzający formacje wielu epok wyruszyli korowodem ulicami Chorzowa. Pod budynkiem poczty zainscenizowano nadanie zakonowi bożogropców wsi Chorzów. Symboliczne klucze do miasta Chorzów zostały przekazane rycerzom przez prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę. Po powrocie do parku grupy rozeszły się do swoich obozowisk.

W niedzielę przed południem uroczyście otwarto turniej rycerski w którym starło się kilkuset rycerzy z kilkudziesięciu grup rekonstrukcyjnych. W tym samym czasie GRH 14 PSS i GO „Śląsk” prezentowały uzbrojenie z okresu Powstania Styczniowego, I wojny światowej i kampanii wrześniowej. Po południu na tak zwanej „małej polanie” zaprezentowała się GRH 14PSS. Mariusz Maciaszczyk opowiadał zebranym widzom o działalności, uzbrojeniu i historii Legionu Puławskiego (inaczej Polskiego) oraz Partii Kolbego działającej na Ziemi Przasnyskiej w czasie powstania styczniowego. Prócz opowieści o broni zaprezentowano również sposób jej ładowania jak i efekt, który zaskoczył oglądających na „małej polanie”. Po południu i oficjalnym zakończeniu uroczystości powróciliśmy do Przasnysza po raz kolejny bogatsi o wiedzę historyczną tym razem ze średniowiecza.

Jednym z głównych organizatorów było Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców, które nas zaprosiło na uroczystości. Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców podtrzymuje tradycje Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego. Zakon wywodzi się z założonej w 1099 r. przez Gotfryda z Bouillon Kapituły. Do Polski bożogrobców sprowadził w 1163 r. możnowładca Jaksa Gryfita z rodu Gryfitów. Zakon bożogropców został zniesiony w wielu krajach europejskich i pozostał tylko w Polsce i Hiszpani. Zakon został zreformowany przez Piusa X w 1907 r i przez Piusa XII w 1940 r.

GRH 14 PSS dziękuje Bractwu Bożogrobców za zaproszenie do Chorzowa na zjazd rycerski.

Organizatorzy:

– Urząd Miasta Chorzów,

– Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców.

Patronat naukowy:

– Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. w Katowicach,

– Zakład Historii Nowożytnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

– Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy Oddział Górnośląski, Katowice.

Poniżej krótka relacja Fotograficzna. Fot: Andrzej Kowalski, Edyta Lisiewska, Mariusz Maciaszczyk.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments