14 PSS Przasnysz na „Marszu dla Niepodległej”

W dniu 11 listopada 2014 roku GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wybrała się do Warszawy by wziąć udział już po raz czwarty w „Marszu dla Niepodległej”.

Do Warszawy dotarliśmy przed 10:00dosłownie  na chwilę przed odprawą BOR-u. Funkcjonariusze BOR-u sprawdzili nas dokładnie pod kontem wyposażenia i uzbrojenia. O godz:12:00 wyruszyliśmy za grupą odtwarzającą epokę Napoleońską na trasę przemarszu. Nasza grupa była dość liczna bo pojechało nas do Warszawy 18 osób. Zabraliśmy ze sobą Sztandar Powstańczy z Matką Boską Przasnyską. Defiladę prowadził czołg Renault FT-17, który brał udział w walkach 1920 roku po stronie Polskiej.

Trasa marszu przebiegła ulicami:. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi do Belwederu. Zatrzymywaliśmy się przy pomnikach: kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed kościołem Wizytek); Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży); Stefana Roweckiego  „Grota” (u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich.); Ignacego Jana  Paderewskiego (park Ujazdowski); Romana Dmowskiego (u zbiegu al. Szucha i Al. Ujazdowskich). Na Defiladzie szliśmy w roli Partii Powstańczej Kolbego z 1863 roku. Szkoda tylko, że już zwyczajem zrobiły się zamieszki w czasie „Marszu Niepodległości”.
Pomijając te późniejsze burdy Marsz Dla Niepodległej to patriotyczne wydarzenie. Na nasz widok Warszawiacy bili brawa i machali do nas biało czerwonymi chorągiewkami i te właśnie sceny pozostają w naszej pamięci.


Mariusz Maciaszczyk


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments