14 PSS Przasnysz: Dzierzgowo cmentarz parafialny

Słoneczny dzień zachęcał do korzystania z tak pięknej pogody, droga powiodła nas do Dzierzgowa. Jako że w samej miejscowości odbywały się akurat Dożynki, skręciliśmy na położony nieopodal cmentarz. Usytuowany na wzniesieniu, z widokiem na całą okolicę. W najwyższym punkcie niewielka kapliczka otoczona nagrobkami. Rzut oka wystarczył, by zlokalizować te które nawiązują do historii, i zbliżającej się rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Na cmentarzu, tuż przy głównej alejce zlokalizowana jest mogiła poległych żołnierzy 79 pułku piechoty z 20 DP, i 11 pułku ułanów z Mazowieckiej BKaw. Łącznie spoczywa tu 13 nieznanych, którzy oddali swe życie broniąc Ojczyzny we wrześniu 1939 r., Na pomniku wymieniono również nazwiska i imiona mieszkańców gminy Dzierzgowo, którzy polegli broniąc swojej rodzinnej ziemi w 1939 roku. Jest pamiątkowa tablica poświęcona Flawiuszowi Janowi Stemplińskiemu, urodzonemu w 1905 r. właśnie w Dzierzgowie. Podporucznik rezerwy saper, pracował do wybuchu wojny w Urzędzie Miejskim w Mławie. Więzień obozu w Starobielsku, zamordowany w Charkowie w 1940 roku. Mianowany na stopień kapitana.
Schodząc niżej, niewielki pomnik z tablicą, poświęcony pamięci wszystkich tych, którzy bronili naszej niepodległości, zginęli z bronią w ręku, czy też podlegali represjom. Pomnik ufundowany staraniem i sumptem proboszcza i parafian dzierzgowskich.

Na cmentarzu znajduje się kilka nagrobków z XIX wieku, bardzo dobrze zachowanych. Jak widać, ówczesna jakość wykonania i materiałów wielokrotnie przewyższa trwałość współcześnie używanych.

Warto zatrzymać się i odwiedzić ten urokliwy cmentarz, pełny pamiątek dawnej historii.


Monika Więcek


Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments