14. emerytura przyjęta na stałe. Kwota wzrosła do 2200 zł

We wtorek, 22 sierpnia premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął świadczenie o 14. emeryturze na stałe i podwyższył jego kwotę – do 2200 złotych.

 

Rząd zdecydował, aby wypłata 14. emerytury odbywała się co roku i była gwarantowana przez ustawę.

– Świadczenie będzie wypłacane automatycznie. To oznacza, że nie trzeba składać wniosków o jego przyznanie. „Czternastka” nie wpłynie na otrzymanie innych świadczeń, dodatków czy zasiłków – informuje Kancelaria Premiera.

Na początku miało być to jednorazowe świadczenie związane z wybuchem wojny na Ukrainie i rosnącą inflacją. Rząd postanowił jednak, aby było ono wypłacane każdego roku w kwocie wyższej niż planowo na początku.

 

– Podwyższamy kwotę 14. emerytury – do 2200 na rękę. To ok. 838 zł netto więcej, niż wynika z ustawy. W tym roku „czternastka” będzie wypłacana we wrześniu – dodaje kancelaria.

W pełnej wysokości otrzymają ją seniorzy, których wysokość comiesięcznego świadczenia brutto nie przekracza 2900 zł, zaś osoby z wyższym świadczeniem otrzymają „czternastkę” pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

We wrześniu. Zupełnie przypadkowo tuż przed wyborami 😅.
Dziękujemy Jarosławie, Dziękujemy Matołuszu 😅

Imposible
Imposible
1 miesiąc temu

taka kielbacha wyborcza i to bez wyprzedazy majatku narodowego!? (lasy, lot, kghm, itd)
To fizycznie niemozliwe, cos musieli sprywatyzowac skoro za 58 miliardow POslancy makreli KOsili jak trawe majatek narodowy POlszy w dwie kadencje montowania dykty z pazdzierzu i zwijania panstwa, gdzie hula wooj, koopa i kamieni..

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Imposible

Lasy, LOT, KGHM? Chyba dalej są Państwowe, czy coś pomyliłem? Za to Lotos został sprzedany za psie pieniądze Arabom, a stacje Lotosu wziął ruski MOL. To tez za PO było?

E tam
E tam
1 miesiąc temu

A może poczytaj , dlaczego Orlen nie mógł przejąć całości Lotosu , jak do tego ustosunkowała się komisja europejska ! Lotos został sprzedany arabom ! To co zatem kupił Orlen znawco ! KGHM tylko za sprawą strajku pracowników pozostał państwowy, lewandowski uważał że to złoty interes , sprzedać . Można tak wyliczać tylko po co ?! Poczytaj ile spółek sprzedano za bezcen ! Typowa po-bolszewicka retoryka.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  E tam

To po co było go przejmować? Arabowie przejęli część rafinerii, MOL stacje. Sprawdź ile Lotos zarabiał rocznie kasy i za ile został sprzedany pakiet akcji.

E tam
E tam
1 miesiąc temu

Po to , żeby mieć większe możliwości konkurowania na rynkach zagranicznych. Orlen znalazł się wśród najszybciej rozwijających sie firm według Fortune Global 500. Poczytaj sobie troche. Ale to źle , że rodzima firma się rozwija i może konkurować na różnych polach z firmami zagranicznymi. Gdyby to niemcy przejęli Orlen i lotos było by super co ?!

E tam
E tam
1 miesiąc temu

Apropo jeszcze Lotosu , przypomnij sobie może głosowanie w sejmie z 2 marca 2012 roku . Podpowiem , obywatelski projekt ustawy o zachowaniu przez państwo wiekszosciowego pakietu akcji grupy lotos.

3groszeBonka
3groszeBonka
1 miesiąc temu
Reply to  E tam

Juzek Bonk takich pierdul nie pamieta, ale jak ciezkie reklamowki z biedry tahal, to tak. Charatanie w gale PO wyprzedazy, probach i agitacji za sprzedawaniem majatku Polakow (okradaniem) wszyscy mieli zapomniec, Ba mozna dopisac kaczystom POzniejsza inflacje jak taki prywaciaz z poza kraju POdnosi rachunki Polakom a zysk drenuje na zachod.. Tepsia pomaranczka to chyba modelowy przyklad, wszystkich tego typu przecretuf. No ale ryzemu nie udalo sie do konca wyoprzedac perelek-cale szczescie . Natomiast brak rozliczen, komisji za zdrade to juz powazny problem , bo beda nasladowcy. Pamietajcie , zawodowy POlityk tak was oklamie i zbajeruje ze na rzez pojdziecie… Czytaj więcej »

E tam
E tam
1 miesiąc temu

Tylko dlatego są państwowe , bo platfusy nie rządzą w tym kraju !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  E tam

Są Państwowe, bo na Lasach pasą się setki tłustych pisowskich kotów. Organizacja, która zarzadza 1/3 kraju i tnie lasy na potęgę nie wpłaca do budżetu nawet złotówki. Wszystko co zarobią przejedzą. To jest dobre zarządzanie?

E tam
E tam
1 miesiąc temu

Tną , cieli i ciąć będą bez względu na to , kto będzie u władzy ! Sadzą , sadzili i sadzić będą także. Porównaj może procent zalesienia , zasadzenia w Polsce i w europie zachodniej. Porównaj ilość wyciętych drzew do zasadzonych. Jeśli chodzi o podatek , KŁAMIESZ! Płacą podatek obrotowy zgodnie z art 58a ustawy o lasach.

3groszeBonka
3groszeBonka
1 miesiąc temu

przetlumacze na polski.Markowi chodzi op to ze lepiej jak beda prywatne lasy nie polskie np. niemieckie z zakazem wchodzenia Polakow, wtedy pisie polskie koty beda musialy poszukac innej roboty np. kwiaty w holandi, szparagi w niemczech lub zmywaki na wyspach.

Zuza
Zuza
1 miesiąc temu

 KGHM, Lotos, Tauron i Polska Grupa Energetyczna są Polskie a Tusk ogłosił że sprzedał nie wiesz czasem mreczku dlaczego?? to ci podpowiem bo możesz się nie domyśleć zostały odkupione przez PIS

Wojtuś
Wojtuś
1 miesiąc temu

I już mamy mocherowe berety na głosowanie za partia pis, dobry ten Jaruś no nie??? A jego wystrugany chłopczyk jeszcze lepszy???

Danzig2137
Danzig2137
1 miesiąc temu

13 i 14 a zabrali możliwość odliczania składki zdrowotnej, więc ostatecznie emeryci dostają mniej niż przy 12 emeryturach. (Tylko ci co mają najniższe wychodzą kilka stówek rocznie na plus na tym)

Mietek
Mietek
1 miesiąc temu

drodzy emeryci nie płaczcie potem, że drogo w sklepach, że za 100zł to można kupić chlebek, kilka plasterków sera i tani jogurt. że czynsze w górę za klitkę w bloku z płyty. że media drożeją. że zaraz węgiel po 3tys tona i ojojoj co to będzie.

Kuroń
Kuroń
1 miesiąc temu

Przez te rozdawnictwo PiS będzie u władzy do końca świata