14. emerytura przyjęta na stałe. Kwota wzrosła do 2200 zł

We wtorek, 22 sierpnia premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął świadczenie o 14. emeryturze na stałe i podwyższył jego kwotę – do 2200 złotych.

 

Rząd zdecydował, aby wypłata 14. emerytury odbywała się co roku i była gwarantowana przez ustawę.

– Świadczenie będzie wypłacane automatycznie. To oznacza, że nie trzeba składać wniosków o jego przyznanie. „Czternastka” nie wpłynie na otrzymanie innych świadczeń, dodatków czy zasiłków – informuje Kancelaria Premiera.

Na początku miało być to jednorazowe świadczenie związane z wybuchem wojny na Ukrainie i rosnącą inflacją. Rząd postanowił jednak, aby było ono wypłacane każdego roku w kwocie wyższej niż planowo na początku.

 

– Podwyższamy kwotę 14. emerytury – do 2200 na rękę. To ok. 838 zł netto więcej, niż wynika z ustawy. W tym roku „czternastka” będzie wypłacana we wrześniu – dodaje kancelaria.

W pełnej wysokości otrzymają ją seniorzy, których wysokość comiesięcznego świadczenia brutto nie przekracza 2900 zł, zaś osoby z wyższym świadczeniem otrzymają „czternastkę” pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

 

j.b.

 

guest
17 komentarzy