12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Dodatkowe 500, albo 1000+. Komu będzie przysługiwać?

Jednym z elementów Polskiego Ładu, który obecnie promuje rząd, jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, polegający na przyznaniu rodzicom 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Przewiduje on wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi – 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Do rodziców będzie należała decyzja, czy chcą wypłacać środki przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata.

 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest częścią „Polskiego Ładu” – szeregu reform, które w zamyśle rządzących mają stanowić impuls rozwojowy dla Polski po okresie załamania gospodarczego i zapaści systemu ochrony zdrowia, spowodowanymi walką z COVID-19. Projektowane przepisy wpisują się również w założenia i cele strategiczne Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Celem projektowanych przepisów jest w zamyśle rządu: łagodzenie niekorzystnych trendów demograficznych, redukcja wskaźnika ubóstwa rodzin z dziećmi na utrzymaniu, inwestycja w rodzinę – wzmocnienie społecznego kapitału ludzkiego, wzmocnienie instrumentów umożliwiających łączenie rodzicielstwa z zatrudnieniem oraz rozwój szeroko pojmowanych instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

– To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Wnioski rozpatrywać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmie się wypłatą świadczeń.

 

Zgodnie z zapowiedzią Marleny Maląg niedługo projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Szacuje się, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Syn Zenka
Syn Zenka
11 miesięcy temu

No to ch**, toniemy.

ORMO
ORMO
11 miesięcy temu

Potrzebny nowy blok na zawodziu

Paweł
Paweł
11 miesięcy temu
Reply to  ORMO

dokladnie,matki z głowa w góre,wychodza ze sklepów z firmówkami a dzieci brudne i głodne kolo bloku biegają….teraz będzie produkcja,kiedys dzieci byly pragnione a teraz kasa robi swoje,Nie wazne chciec,móc…a pózniej czyta sie o biciach dzieci bo placzą…żenada to wszystko,,,,nie kasa,dac bony itp a nie kase….i kontrolować,bo jest wiele rodzin,że dzieci nic z tego nie mają….i to jest smutne.

monika
monika
11 miesięcy temu

Teraz dzieci to zarobek,mam znajomą co kazde dziecko z innym,kasa na dzieci,alimenty…mozna?mozna……dzieci tylko szkoda,bo produkcja tylko idzie i nie więcej…